En Son Ne Aldık?

Pale Ale ve pilsner. Onlar kit isimleri…

hocam eski reçetelerinde varsa paylaşabilir misin. kış bitmeden güzel olur gibi geldi şu an :slight_smile:

1 Beğeni

Son kaynatmam temizlikle birlikte toplam 6 saat sürdü, kendi kendime ‘‘Vay beee, hızlanmışsın’’ die saçma bir gurur yaşamıştım. Bunu okuyunca düşüncem değişti :slight_smile:

1 Beğeni

Kit olarak da yok hocam. Toplam 4 kit ürünü var pilsner, pale ale, stout ve buğday. Hepsi için de yakında stokta diyor.

1 Beğeni

Olmaz mı hiç…

Ben de niyetlenmiştim bu ara, iyi olur…

1 Beğeni

Bu eskiden yaptığım Dark mild ama elimde maltların bazıları kalmadı, güncelleme yapıp yeniden paylaşayım bir ara…

3 Beğeni

evet abi son zamlardan sonra biraz daha fakir dostu bir versiyon olursa muazzam olur :smiley:

Gıda boyasının renk kodunu vereyim mi? :grinning:

Gizli rezistans, küçük pompa ve klasik serpantin ile o kadarı bile çok iyi performans valla :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Şaka bir yana, bence mayşeyle direkt temaslı rezistans, güçlü sirkülasyon pompası ve ters akım soğutucu büyük zaman kazandırıyor. “İşin içinde kademeli mayşeleme yoksa” zamandan büyük tasarruf için bende taktikler artık standarta bağlanmış durumda. Kazana 25 litre su alındığı ve 5 kg. maltla işlem yapıldığı varsayılarak;

-Öncelikle musluk suyu ile yaptığım için kombiden ısıyı 60’a ayarlayıp ısınınca kazanı direkt sıcak su ile dolduruyorum. Bu başlangıç için süper zaman kazandırıyor. Buna üşenirsem zaten en standart ayarlı sıcak suyum 45 derece, bunu devirdaimle birlikte 67’ye getirmem maks. 10 dakika sürüyor. Hadi sürdü diyelim.

-Laktik asitini damlatıp kapağı kapatıp güçlü pompa ile sirkülasyonu başlatıyorum.

-Bu arada vakit kaybetmeden matkabı değirmene takıp maltları kırıyorum, kabaca 5 kilo maltı kırmak 2 dakika sürmüyor.

-Isıya gelince maltlar kazana ekleniyor, pompa açılıp kapak kapanıp hiç ellenmiyor. Genelde 67 derecede 1 saat mayşeliyorum.

-Mash out yapılmadan devam edilecekse zaman daha da kısalıyor ama 75’e çıkacaksa da pompa ile bu süreçte 10 dakikayı bile bulmuyor. 15 dakikada 75’te kaldık, buraya kadar kabaca 1.5 saat diyelim.

-Mash out bitince kaynama ısısı set edilip pompa devirdaim son gaz köklenir, sepet kaldırılır, sparge yapılır, sepet 95 dereceleri görene kadar tepede kalır, süzülmeye devam eder. Ki bu da kabaca 15-20 dakika kadar sürüyor.

-97-98 derece gibi pompa kapat, sepeti indir, köpük kırılınca kaynatmayı başlat. Bu 1 saatlik sürede fermantasyon kovasını temizle, sonlara doğru ters akımdan kaynar su geçir. Kabaca 2 saat 50 dakika geçti diyelim.

-Düzeneği önceden hazırlanan ters akımdan geçirerek mayşeyi tekrar kazana 10 dakika döndür, ısı 40-45 arasına gelince devirdaimi iptal edip direkt soğutucudan geçirip 10 dakika da istenen ısıda fermantasyon kovasına al. 3 saat 10 dakika.

-Cimrilik yaparsan süzgeç üzeri tül bezini ser, kazanın dibinde kalanı tül üzerine devirip kalan mayşeyi de süzerek al. Maya dök, kapak kapat, kilit tak. 3 saat 20 dakika.

-Gerisi sallana sallana bulaşık. Küvette sıcak su ve bulaşık süngerinin yeşil tarafıyla kazan ve sepete giriş. Ters akımdan ve pompadan kaynar su geçir. Kurumaya bırak. Bir bira aç. :beers:

5 Beğeni

Ya kusura bakma bir tek bu versiyonu kaydetmişim, şimdi baktım da abartmışım hakikaten :slight_smile:

İlk versiyonum en basitiydi aslında,

%1-2 carafa, (fazla da olabilir hatırlayamadım şimdi) %15 caramünih (2-3 hangisi varsa) geri kalan pale malt…

Ot acılık için ibu 20 civarı olacak.

69-70 C mayşeleme

Ben bunu 30 dk kaynatmıştım ama 60 dk da olur tabi…

İngiliz mayasıyla fermente…

kombi edinmem lazım :slight_smile: yani benim yapım yerim merdiven altı olmasa da bina altı, sıcak su sorunum var. ters akım soğutucu bilerek almadım. yani standartlar dahilinde daha kısa sürede yapmak mümkün değil. yoksa ben sahti yi 3 saatte yapıyorum. ama sürekli sahti yapmam mümkün değil :slight_smile:

Sen yap sahti biz içeriz

1 Beğeni

Ben de bir günde çift kaynatma yaparım. Sabah 8’de başlarım, temizlik dahil akşam 18:00’de bitiririm. Kaynatma başı 5 saate denk geliyor. Ama sonrasında oturduğum yerden kimse kaldıramaz beni :slight_smile:

1 Beğeni

Engin’in sahti reçetesi kesinlikle mükemmel bence de :beer::ok_hand:

1 Beğeni

çift kaynatma iki kişi 8 saatte bitirebiliriz belki, soğutmayı kovada yaparsak. denemek lazım bir ara. bir de jet30 da niyeyse biraz daha çabuk oluyor, yarım saat farketti diğerine göre.

iki kişi ve soğutmanın kovada yapılması ile 8 saatte çok rahat bitiririz bence de :slight_smile: havalar bir ısınsın da bahçede deneyelim bu rekoru :slight_smile:

1 Beğeni

Bu detaylı cevaba yazık oldu bu başlık altında. Acaba bir kopyası da Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular başlığının ya da başka bir uygun başlığın altına mı eklense? Gelecekte yeni kullanıcıların kolay erişmesi açısından?

1 Beğeni

Zaman konusunda herhangi bir ısrarım yok ve o altı saati keyifle geçiriyorum ben.

3 Beğeni

Ben bilmem modlar bilir :slightly_smiling_face:

https://www.blabmarket.com/?fbclid=PAAaaoacFKCzikAlXjA3MFyrtw2WCIXSYlcJ23xXYotHwcjVR8HIqR-9S_KpY

İndirim varmış arkadaşlar, ihtiyaç varsa bi bakın derim.

1 Beğeni