Ev Birası Tadım Notları

@augurs 'un RedxIpası
gazlanma biraz fazla olmuş. Renk olarak Redden Browna hallice.
malt tabanında kavruk malt etkisi fazla. sanki ESB Red ale içiyormuşum hissi veriyor.
şerbetçiotlarına gelince değişik bir salata otu gibi bişi var diyordum ki reçeteye baktığımda Sorachi Ace gördüm. Sorachi Ace’in geç kullanımlarında elde edilen “dill like” dereotu benzeri koku oldukça hakim olmuş.
Sorachi bence saisondan öte gitmemeli.
aynı tabanla bir ESB denemeni öneririm.
eline sağlık sevgiler saygılar.

10 Beğeni

Hatay buluşmasında @Baltazar ın efsanevi birası.

Şüphesiz ki biranın malt gövdeli ve bol otlusu makbuldür. :rofl:
Gerçekten 8 yıllık ev biracısıyım ve içtiğim en başarılı bira denebilir. :beers:

8 Beğeni

Yulaflı Apa malt tadının geride şerbetçiotlarının ön planda olduğu güzel bir apa oldu arkadaşlarım ve eşim Amerikan şerbetçiotlarını çok seviyorlar ben de mecbur yapıyorum ama bişeyler denemeye de devam yulaf ekledim gövdede bir fark hissetmedim ama köpüğe katkısı olmuş gibi.

12 Beğeni

Reçete var mı reçete :slight_smile:

Adresi biliyorsun. :wink:

1 Beğeni

Baştan söyleyeyim bolca oradan buradan(reçeteye baktığımı kim söyledi :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth:) okuyup bakarak yazmaya çalıştım.
@Arizeus 'un Begian Golden’ı
Köpük ince bir çizgi olarak sona kadar eşlik ediyor, gazlılığı gayet iyi ama damağa göre biraz daha yüksek olabilir. Baharatsı tatlar çok belirgin özellikle karabiber aldım ben. Dengeli bir bitişi var ama fakat velakin damakta az da olsa ben buradayım dedirtiyor. Artık bardaktan mıdır nedir :smile: Duvel’e benzettim biraz ama seçme imkanım olsa bunu tercih ederdim. Eline sağlık @Arizeus bir sonraki birayı birlikte tatmak dileğiyle :vulcan_salute:

9 Beğeni

Afiyet olsun, köpüğü tutturamadım. Neden böyle oldu anlamadım.

Çok isterim :beers:

3 Beğeni

@augurs un mead i. İlk kez mead deniyorum. Gazsız ve köpüksüz. Bira olarak gelmese, açık servis edilse likör derdim. Öğrendiğime göre 1.002 gibi bitmiş ama gayet tatlı bitişli. Şampanyanın gazı gitmiş hali gibi. Gazlı içmek isterdim açıkçası.
Eline sağlık :clinking_glasses:

3 Beğeni

45 gün önce şişelediğim Belgian Blond Ale birayı bugün tattım.

Gazlanması ve köpüğü yerinde olmuş sanki. Görüntüsü hafif buğulu. İlk başlarda bal tadı gibi bir tatlılık ve hafif limon tadı sonrasında hafif bir muz tadı geliyor. En son ağızda tatlı bir aroma kalıyor. 7,6 gibi bir ABV ye sahip olsada hiç alkol acılığı yok.
Bana keyifli bir bira gibi geldi. Fena olmamış gibi.
Nispeten soğukta bekleyenlerde köpük kalıcı, fakat 5 gündür dolapta bekleyenlerde köpük yarıda bardağı terk ediyor.

10 Beğeni

Sonunda hep istediğim mükemmel Alman Pilseni yaptım. Çok mutlu oldum gerçekten çünkü sezgilerimle hareket ederek damak tadıma uyacak bir pilsen reçetesini de biraz revize ederek ben hazırlamış oldum bu süreçte. Şimdiye kadar boşuna uğraşmışım klon reçeteler ve doğrudan internetten çektiğim reçetelere sadık kalarak. Reçeteyi altta paylaşacağım fakat dümdüz pilsener olduğunu söyleyebilirim. 1.008 bitişli oldu bu süreçte en önemli şeyin mayayı çoğaltmak ve hatta biraz fazla atmak olduğunu düşündüm çünkü bu bitişi yakalamanın kuruluk ve gövdesizlik :slight_smile: için gerekli olduğunu düşündüm.

Bir de önemli bir şey daha fark ettim en azından bu bira gibi bir ay kadar 1 derecede dinlendirilen biralarda ikincil fermantasyona ve jelatin gibi şeylerle hem risk almaya hem de uğraşmaya değmez “bence”. Şu biranın berraklığı jelatin ve ikincil fermantasyon uyguladığım biralarla aynı. Mayalanma biter bitmez dolabı bir dereceye çekip bekledim sadece. Tabii ki bu aşamada 2-3 dakika içerisinde karragennan etkisinde 60 derecelere şıramı soğuttuğumu ve fermentere alırken tıkanma yaşamadığımı ayrıca belirtmem gerekir.

Son olarak bugün zaten @Durul hocama birayı gönderdim onun iyisiyle kötüsüyle doğruya doğru değerlendireceğini düşünüyorum. @ThracianHomeBrewer hocama da gönderecektim ama kargo kodu paylaşacaktı unuttu sanırım. Son olarak @Baltazar hocam, Durul hocam senden önce içerse bence şov yapar söylemesi, çok tembel kaldım doğru, bu hafta buluşalım bence hazır biralar da olmuşken.

9 Beğeni

Sanki olmamış gibi ama eline sağlık :face_with_peeking_eye:

4 Beğeni

:rofl: hocam hafif bir sitem sezdim. Ben teklifimi yapmıştım. Ama hala o teklif geçerli, isterseniz gönderebilirim. Yorumlar değerli ağzım çamur mu değil mi ben de bileyim :smiley: .

3 Beğeni

Ekte olan fotoğraftaki @Baltazar 'ın Cream Ale reçetesinin mecburi revize edilmiş hali. İlgili başlıkta ilgili reçete bulunabilir. Fotoğraflar bir önceki paylaştığım Pilsner ile aynı gibi görünüyor. EBC’den kaynaklı sanırım :slight_smile: . Bu birada da kokuda sabah sütle tüketilen o mısır, Kellogs kokusu geliyor, tadında da var ama şişelemeden önce daha baskındı, öyle kalacağını düşünmüştüm. Şu an sadece neredeyse kokusu var, dikkat etmesem tadımda alamam o tadı. Şişelemeden önceki o tadın kalmasını isterdim. BJCP okumadan bu yorumu yapıyorum, Kölsch ile benzettim biraz. daha önce bu başlıkta paylaştığım Köslchle arasındaki farkı iki birayı aynı anda içsem tarif edemezdim sanırım.

4 Beğeni

Kargo kodu gönderildi. Gerçekten sabırsızlanıyorum şimdi.

1 Beğeni

Kediköy hazır kit mi yoksa tt mi hocam? Aynı isimde hazır kitte var merak ettim alasım geldi güzel görünüyor :slight_smile:

Böyle bir imkan varsa ben de son 3-4 biramı göndermek isterim. Tabii çok iddialı biralarım yok. Fakat daha iyi bira yolunda her eleştiri-katkı değerli.

1 Beğeni

Bizim görüşme vaktimiz gelmiş artık :grinning:

1 Beğeni

Tam tahıl @ugurayan , reçetesi şuradahttps://craftbeertr.com/t/recetem-olur-musun/165/800?u=recai

1 Beğeni

Böyle tekliflere kim hayır diyebilir ki

2 Beğeni

Şu an babama geldik İstanbul’dayım, muhtemelen önümüzdeki hafta perşembe-cuma tadımı yapabileceğim, sabırsızlıkla bekliyorum,iade-i ziyaret hesabı kargoyu da hafta başı çıkartacağım karşılıklı biraları yorumlamak çok keyifli bir şey bu hobideki

3 Beğeni