Ev Birası Tadım Notları

Yok, dememiştim.
Hatta özellikle “petit” diye tercih ettim, şöyle lıkır lıkır bir şey içeyim diye.
Hatta epey de söylendim, her taraf karmeliet, RIS falan dolu diye. :slight_smile:

1 Beğeni

Sevgili @menegin den Samuel Adams Boston Lager klonu.

Stil olarak international lager ile vienna lager arasına sıkışmış bir stil denilebilir. Bu bira özelinde biraz daha vienna tarafına kaymış diyebilirim. Daha karamelize, orta acılıkta, tatlı bitişli bir bira tattım.

İkinci bira da yine kendisine ait bir pumpkin. Kendisinin kabakla yakın ilişkisini duymuştum ama ilk defa tatma fırsatım oldu. Oldukça gövdeli, tok bir bira. Köpük, gazlanma oldukça iyiydi. İçerken pumpkin olduğunu bilmediğimden mi, iyi bir damak sahibi olmadığımdan mı bilemiyorum ana kabak tadı veya aroması almadım. Ama çok lezzetli bir bira

Her iki bira içinde ortak söylemim, adam iyi bira yapıyor demek oldu. Eline sağlık.

17 Beğeni

Afiyet olsun…
Klon demeyelim de, viyana lager denemesiydi.
Diğeri konusunda da haklısın, kabağın tadı malesef geçmedi. Bu sefer Sakarya kabağı bulmadan yapmayacağım.
:beers:

3 Beğeni

Sevgili @CeyhunMisir’ın ipası.

Bardakta tırtıklı değildi :slight_smile: ama yinede köpürmüş biraz.

Malt tabanında viyana ve munich etkisi ile hafif tatlılık hissediliyor. Verdant maya ile birlikte birayı baya domine etmişler. Citrus otlara rağmen baya tropik aromalar ön planda. Aman aman bir aroma yok bu anlamda maya ciddi şekilde baskılamış gibi. Maya 1006 ya düşürerek abvyi 7.1’e çekmiş ancak viyana ve münich sayesinde olduğunu düşündüğüm gövdesi gayet yerinde hiç hissedilmiyor.

Eline sağlık :beers:

15 Beğeni

Sevgili adminler!! Bira nedir, bardağa nasıl koyulur, nasıl içilir… acil bir eğitim şart😀

Verdant IPA mayayla ilgili yorumlarına kesinlikle katılıyorum. Daha tropikal otlarla daha düşük sıcaklıkta (16-18)fermente edilerek beklenti karşılanabilir belki ama bir daha dener miyim bu mayayla bilemedim.

Şimdi hatırladım, mayayı da sen yollamıştın. Yoksa bu bir komplo mu :grinning:

Afiyet olsun :beers:

7 Beğeni

read the forum dude…

9 Beğeni

@CeyhunMisir ın ipası, 350 gr ot olduğu söyleniyor bir rivayete göre, o kadar ot kullanılmamış olsa o kadar viyana ve munich içinde demek ki hiç hissedilmeyecekti, @FAtE in yorumlarına aynen katılıyorum, tropik aromalar aldım ama koku pek alamadım ya da az aldım diyeyim, şişede kaç günlük olduğunu bilmediğim için hakkını da yemek istemem, malt tabanı düzeltilirse maya da verdant yerine vermont olsa o kadar otla uçar bu bira, bende gaz ve köpük olması gerektiği gibiydi, renk berrak aipa rengindeydi, head retantion gayet iyiydi.Teşekkür ederim @CeyhunMisirfoto da niyeyse yan çıktı

12 Beğeni

Benim için en önemli nokta birayı bardağa almasını bilen birinin deneyimi, gerçi @FAtE inde o konuda eline su dökülmez :grinning:diğer yorumlarında hemfikiriz.
Afiyet olsun :beers::beers:

6 Beğeni

@CeyhunMisir İpa

Tırtıksız bardağa sorunsuz doldurdum. Gazlanma ve köpük olması gerektiği gibi. Ot Profili çok farklı olsa da verdant ile ben de bir IPA yapmıştım nedense çok benzettim bu birayı ona. Maya çok domine ediyor ortamı bence. Kullanmayı artık düşünmüyorum ben.
Senin biraya gelince; hem maya hem de güçlü malt tabanı otları baskılamış diye düşünüyorum. Belki fıçıdaki hali farklıdır. Teşekkür ederim :beers:

15 Beğeni

@Gulendam Pomegranate Gose

Antalya’daki görüşmemizde yolluk olarak edindiğim hazinelere sonunda tadım yapmaya başladım. İlk tadım yaptığım ve hatta ilk kez içtiğim bir tür Gose.
Görünüş: Renk: berraklığa yakın bir pale. Bol gazlı, köpük dayanıksız.
Koku: Arka burunda hafif bir nar kokusu gelirken önde denize benzer bir koku(tuzlu).
Tad: ilk planda tuz tadı gelirken bitişte ince bir ekşilik. Ama tuz bence ekşiliği baskılıyor. 5.5% abv alkol oranı tüm bu tadların arkasında güzel gizlenmiş.
Gose; bana daha çok yemek sonrası digestive bir içecek hissi uyandırdı.
Eline sağlık!!

13 Beğeni

Afiyet olsun. Türünün kötü bir örneğiydi. Bununla baslamasaniz iyiymiş. :see_no_evil:

2 Beğeni

Kuyucak Lavanta Saison

Yaklaşık bir yıllık bir bira için lavanta aromasını gayet net aldım. Arkadan hafif kişnişde aldım gibi ama reçetede var mı bilemedim. Gazlıklık yerinde, köpük kalıcı. Dengeli bir acılık var. %8.2 alkol neredeyse hiç hissedilmiyor. Senin bu farklı aromalara yaptığın yolculukları takdir ediyorum.
Eline sağlık, teşekkürler @Gulendam

17 Beğeni

Bu akşamın ev birası tadım notları sevgili @FAtE’in elden teslim ettiği IPA’e dair…

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki ben seviyorum bu türü. Hele ki tazeyse. Bu şişe fıçıdan dolduruldu ve çok beklemiş bir şey değil ve tazeliği de ciddi anlamda hissediliyor.

Otları ne bilmiyorum ama ben bol bol narenciye, greyfurt alıyorum, ki bu da benim en sevdiğim IPA aroma gamı. Notalar havalarda uçuşuyor ve içimi çok keyifli. Epeydir tüketmedim aslında ama ilk yudumda bana 4C hatırlattı.

gövde epey düşük, gazlanma henüz tam anlamıyla gerçekleşmemiş ancak köpük ince bir tabaka hâlinde olsa da eşlik ediyor.

IBU kaç diye sorarsanız 30’larda bence ama bu IBU işi hakkat karışık ve çok büyük ihtimalle de bu noktada patlıyorum.

Özetle, azıcık daha gazlanmış olsa alles gut olacakmış ama bu hâliyle de çok güzel bir bira.

Bende fıçı olsa ve bundan 23 litre fıçıya koymuş olsam gerçekten de çok hızlı tükeneceğine en ufak bir şüphe duymuyorum.

Fotoğraf mevzusuna takılmayalım, IPA ile keyfimize bakalım o hâlde.

Daha fazla meşgul etmeyin beni, çok güzel maç var onu izlemem lazım.

18 Beğeni

Reçetesi şurada. 4C ile tek ortak ot Citra :smiley: .

Ya bunda epi topu 7 şişe şişelemiştim, onları da gönderdim. Sonra sen aklıma gelince 2 şişe daha fıçıdan dolum yaptım. Tabi acemilikle gaz kaçırmış olduğundan da şüphelendim ama kısmet. IBUsu ilginç bir şekilde bana da düşük geldi ama 66 civarı aslında.

Afiyet olsun :beers:

8 Beğeni

Citra da çok baskın ottur ki zaten.
:stuck_out_tongue:

İşten geldim ve bahçede bir bira içeyim dedim, buzdolabına elimi attığımda sevgili @Gulendam ’ın wee heavy’si geldi elime.
Öncelikle alkol oranı %8,5. İş çıkışı aç karnına içince hafif bir kafa karışıklığına sebep olabiliyor dikkat.
Bisküvi ve karamel maltlar ön planda tatlı bitişli bir bira. Gazı ve köpük dayanımı oldukça yerinde. İlk tattığımda münich ve special w maltı direkt olarak hissettim gibi ama içeriğinde var mıdır bilmiyorum. Bence yemek öncesi aperatif olarak hoş bir içkiydi. Yapanın eline sağlık.

16 Beğeni

Günün ikinci birası @Lacivert un mor havuç saisonu. Rengi ve kokusu şalgam bildiğimiz. Gazlanması oldukça düşüktü. Erkenci olabilirim.
Şalgamın kullanıldığı kebap yanı, rakı eşlikmişiz gibi her alanda kullanılabilir. Tek başına tüketimi yorabilir. Eline sağlık

14 Beğeni

Bu acaip bişeydi, anlatılmaz.

2 Beğeni

Anlayamazsınız dalgaların köpürmesi diyen çocuğu hatırladım ahah

4 Beğeni

Bu şey demek değil mi ya;

Zahmet etmişsin, göndermişsin eline sağlık?

7 Beğeni