Kontamine Hikâyeleri

Zamanında biz o anayı bulmak için bir çok yol denemiştik, kıymetini bilmek lazım :smiley:

Malt sirkesi de makbul birşey. Market raflarında şişeleri boy boy dizili. Hazır anası hasıl olmuşken evde neden yapılmasın?

Hmm elimde daha önceden yaptığım malt içeceği de var. Valla ısındım bu fikre.

Mayayı çoğaltıp cold crash yaptıktan sonra üstte kalan mayalanmış sıvıya sirke anası atıp malt sirkesi yapılabiliyor. Kavanozun üstünü tülbentle kapatmak yeterli.

2 Beğeni

Googleda aratınca ilginç bir şey çıktı karşıma :slight_smile:

2 Beğeni

Linki şurda var

6 Beğeni

Bu tarifi o yıllarda okumuş ve eşim ile paylaşmıştım, ama o yıllarda sirke anamız yoktu ve evde sirke anası oluşturmak için uğraşıyorduk, daha sonra sirke anasını oluşturduk ve sirke yapmaya başladık ama bu tarifi unutmuşuz, şimdi elimizde hazır sirke anası da varken denemekte fayda var, hatırlattığın için teşekkürler :smiley:

4 Beğeni

Arkadaşlar öncelikle merhaba.
Benim merak ettiğim bir detay var.Kovada fermantasyon süreci bitmesine yakın kapağı açarak ilave yapanlar var ,ara ara açıp kontrol edenler var…Peki bu kısa süre açıp kapatmak bir sıkıntı yaratmıyor mu ? Yani ben şişelemeye başlamadan önce bile hiç bakmıyorum mesela.Şu anda IPA yapıyorum,yanında gelen özü sonradan ekleyeyim mi eklemeyeyim mi hiç bilmiyorum ,evet ekleniyor ama hiç mi riski yok bunun ?

İlave olarak ben temizlik sırasında hava kilidinin contasını kovadan çıkartıp ayrıca tek olarak temizliğini yapmadım.Doldurduktan sonra aklıma geldi.Her ne kadar kapağını süngerle temizlemiş olsam bile ayrıca contayı çıkartıp temizlemedim.Bir sıkıntısı olmaz umarım :smiley:

Merhaba, fermentasyon sırasında ortaya çıkan karbondioksit gazı kovanın içerisinde biranız ile kapak arasındaki boşlukta durduğu için kısa süreli kapağı açma durumlarında(dry hop veya kontrol amaçlı) problem yaşamazsınız. Elbette dry hop için kullanacağınız şot torbası sanite edilmeli. Kova temizliği yaparken ben bu güne kadar hava kilidi contasını hiç sökmedim yerinden

1 Beğeni

Merhaba; bugün şişeleme yaptım. 19 litrelik damacana da koku anlamında rahatsız eden bir koku yoktu, ama 5 litrelik plastik su şişesinde keskin bir koku vardı. Yumurta kokusuna benziyordu. Şişeleme için ayrı bir damacanaya aktarınca kokunun neredeyse hissedilmez olduğunu farkettim. Açıkçası 5 litrelik olanı şişelemeyi düşünmüyordum fakat tadında bir sorun hissetmeyince şişeledim. Sizce ilerde sorun yaşar mıyım?

1 Beğeni

Yaklaşık bi 15-20 gün sonra belli olur kontamine olup olmadığı sizin durumda.

1 Beğeni

Çok korkunç görünen durumlarda bile zamanla işler iyiye gidebiliyor.
Buradan bir şey söylemek çok mümkün değil ama ümitsizliğe yer yok.

Bekleyip göreceğiz, ben çöpe atmaya kıyamadım :slight_smile:

1 Beğeni

Bir sirke anam daha oldu :smiley:
Demekki yıkanmış mayayı 1 aydan fazla bekletmemek lazım.

4 Beğeni

Herkese selam. Öncelikle herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramını kutlarım.
Benim fermantasyonda yaşadığım bir problem var ve kontamine hikayesi olabilir mi diye öncelikle bu başlıktan başlamak istedim.
Tam olarak 1 ay önce yaptığım bir tam tahıl red ale şişeleme günü geldiğinde ölçüm için aldığım örnekte hidrometrede ilk başta hedef graviteyi yakaladığımı gördüm fakat sonra örnek yanda beklerken hidro metre yukarı çıkmaya başladı. Sıcaklık 20 derece idi ve 1030’lara kadar çıktı hidrometre göstergesi. Sonra 1 hafta daha bekleyeyim dedim ama gene aynı şimdi ölçüm aldım gene aynı.

İlk iki fotoğraf 2 hafta önce aldığım örnekler.

3. fotoğraf da şimdi aldığım örneğin gazlılığının görüntüsü.
Kapağı açıp çekeyim dedim ama böyle bir kontaminasyon görüntüsü görmedim o yüzden kontamine olmuş mu olmamış mı anlayamadım

Kullandığım maya da S04.
Tadı da aslında bir garip tanımlayamıyorum. Hatta kovada 3. haftası olan ve aynı şey başına gelmiş bir stout’um da var. Onun da tadı bir garip iyi desem değil kötü desem değil ne yapsam bilemedim. Dökmeli miyim yoksa şişelemeli miyim?

Kontamine olan bir şey yok, stuck fermentasyon olmuş. İmkanınız varsa biraz maya ve maya besini takviyesi yapıp hafifçe karıştırabilirsiniz.

1 Beğeni

Elimde yok sipariş vereyim o zaman teşekkür ederim yardımınız için

1 Beğeni

Stirplate ile çoğalttığım mayada krausen oluşmadı, ilk defa başıma geldi. Acaba kontamine belirtisimidir? Dolaba kovonaza koydum, fg si 1005 gibiydi krausen oluşmayınca kontamine oldu diyip 36 saat sonra aldım ondan sanırım. Bi kac gün bekleyip çürük yumurta kokusunu mu almalıyım yoksa.

Maya nedir, içindeki nedir, ne kadar maya attın? Bunlar önemli. Tabii sıvı maya ise nerede bekledi :wink:

Maya 34/70 abi. Erlene de 4gr civari maya ekledim. Bi önceki kaynamamdan kalan mayseyi dondurup saklamışımtım onu kullandım. Kullanmadan önce 10dk kaynattim og 1039 gibiydi. Normal de hep aynı 2lt mayse 4gr maya yaparım yada paketin yarısı, krausen oluşurdu. Bu kez 1.6 civari mayse kullandım. Slury de daha öncekiler gibi bi değişiklik yok. Koku da öyle ben kontamine oldum kokusu gibi değil. Yani krausen oluşmadan temiz bi çoğaltma oluyormu diye bilmediğimden sorayım dedim. Bakındım ama bulamadım :slight_smile:

1 Beğeni