Kontamine Hikâyeleri

Uygulama sonrası bol suyla durulamayı unutmayın.

1 Beğeni

Böyle bir görüntü ile karşılaşan var mı kokuda kötü bişey almadım jelatin atmak için açtığımda gördüm.

1 Beğeni

Her yaptığım birada karşılaştığım görüntü.

2 Beğeni

Maya kalıntıları gibi.

Teşekkür ederim bir korktum kontamine mi acaba diye :sweat_smile:

Aynı 2 reçeteyi farklı mayalar ile kurdum. Daha önce forumda bahsetmiştim. Çoğalttığım maya çalışmıştı hemen. Kuru olarak koyduğum mayada hiç hareketlenme yoktu. Çalkalayınca düzelmiş.
İlk fotoğraf çoğalttığım mayadan. Köpükler gitti ve normal gözüküyor.

Kuru mayanın köpükleri bir türlü gitmedi ve üzerinde garip lekeler var.

Kontamine mi yoksa normal mi? Farklı göründükleri için şüpheye düştüm.

Gayet normal bir krausen görüntüsü. Endişe edecek bir durum yok.

1 Beğeni

Corni fıçıda mayalama yapıyorum, 13 - 14 lt kadar şıraya maya ekledim, fıçıyı güzelce çalkaladım, hemen sonra ucu lion bite dezenfektanda olan hava çıkışını taktım fıçıya taktım. Sanırım fıçıyı çalkalamadan kaynaklı, ben hava çıkışını takınca lion bite’ ı borudan fıçının içine çekmiş. Ben fark edene kadar 100ml civarında lion bite ne yazdık ki birama karıştı. Bu birayı tüketmek mi gerek yoksa bu kadar kimyasalın karşıtlığı bir sıvıyı lavaboya mı göndermeli?

Miktar bayağı fazla, bunu üreticiye veya tedarikçiye sormak daha doğru olacaktır. Aldığın yere bir sor bence.

1 Beğeni

Kesin bir şey söyleyemem ama bende daha az oranda benzer bir şey yaşamıştım bir sorun yaşamadım.

Zamanında bu videoda da bana moral vermişti yaklaşık 1 litre starsan karışmış sorun yaşamamış. Tabi bu sizin de kesinlikle yaşamayacağınız anlamına gelmez.

2 Beğeni

Teşekkürler video için. Ben de fermantasyonun bitmesini bekliyorum bakalım. Hiç içime sinmedi ama bitsin bir bakacağım. Tadını bozmasa bile sağlımızı bozar mı diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Bozmaz, kesin bilgi, yayalım, fg ve ph düşük çıkar bir de

2 Beğeni

Merhabalar daha önce 3 kez sorulmuş ama cevap veren çıkmamış her yerde bunun dermanını arıyorum. Kovadan şişeye geçene kadar herhangi bir sorun yaşamıyorum. Şişeledikten sonra, şişe boğazında bir çember oluşuyor ve biraz sallayınca parça parça aşağı düşüp birada bulanık bir hat oluşturuyor. Daha önce başıma gelmedi son iki kitimde başıma geldi. Bu nedir çözümü nasıl olmalıdır?

1 Beğeni

Yani Pellicle olabilir.

Ekipmanınızı iyice dezenfekte edin. Musluğu falan çıkarıp iyice temizleyin. Ekipmanınızı PBW ile temizledikten sonra 1 gün PMS li su ile bekletip kaynar su ile durulayarak kullanın.

Bira yapımında en önemli şey temizlik. Kit birası yapıyorsanız özellikle şişe suyu kullanmalısınız. Arıtma bakteri, maya ve mantar gibi organizmaları engellemiyor. Bu konulara dikkat ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.

2 Beğeni

Ne kadar sonra?
Bence şişe şekeri kaynaklı mini krausen.

2 Beğeni

Şişeler şişelemez 24 saati bulmuyor oluşması

O zaman kontaminasyondan daha çok mini krausen.

Bir önceki seride 1 ay bekledim yok olmadı bu çember

Bu krausenden şişede veya kovada korkmalı mıyız? İsmi direk ürkütücü geliyor bana :slight_smile:

Hiç korkmanıza gerek yok, fermentasyonun temel belirtisi olur kendisi.

1 Beğeni