Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

Yok canım, daha neler…

1 Beğeni

Daha önce 8 aylık yıkanmış maya sorunsuz çalışmıştı biraz daha bekleyeyim bakalım ne olacak bu da bir tecrübe olsun diyelim :slight_smile:

Son kitte benzer bir durumu yaşadım. Kurulum 17 derece gercekleşmişti ve maya çalışmaya başlamadı. Daha doğrusu başlamış da düşük sıcaklık olduğu için yavaş ve derinden çalışmış beyefendiler. Sıcaklığı 21 dereceye çektim rahatladılar ve hızlıca çalışmaya başladılar. Bence ısıyı 20 21 seviyesine çekin, maya faaliyetini göreceksiniz.

Mayalar çalışmaya başlamış krausen oluşumuş şuan sıcaklık 21 C de biraz daha bekleyip sıcaklığı uygun seviyeye düşüreceğim desteğiniz için teşekkür ederim :pray:

4 Beğeni

merhaba foruma yeni dahil oldum önemli bir sorum var. daha önce 10 kezden fazla bira mayaladım fakat bu son seferinde kovaya kurulum yaptıktan sonra hiç gaz çıkışı olmadı ilk 5 gün hava kilidi sonuna kadar suyu yükseltmiş yani mayalanma var ama kabarcık yok. sonucunda 17 gün sonra acaba mayalanmışmıdır şişelenebilir mi merak ediyorum kapağı açtığımda üzerinde kontamine olmadığını maya kalıntılarını ve tad koku olarak mayalanmış bira gibi ama emin olamadım sizce ne yapmalıyım?

Hoşgeldiniz, hava çıkışını görmek aslında çok önemli bir kriter değil, benim kova kapakları o kadar eskidi ki tüm fermantasyon sırasınca atık hava kabarcığı neredeyse hiç görmüyorum, hiç de takılmıyorum :blush: Fermantasyon süreci ile ilgili kesin sonucu hidrometre ile ölçüm yaparak anlarsınız, hidrometreniz yok ise bu hava sıcaklığındaki fermantasyonda 17 gün yeterli bir süre diyerek dediğiniz gibi tat ve koku gibi kriterlere göre şişeleyebilirsiniz. Normal koşullarda 17 gün yeterli. Bir sonraki kurulumda mutlaka hidrometre almanızı tavsiye ederim.

3 Beğeni

Hoş geldiniz.
Lütfen aynı mesajı bütün başlıklara yazmak yerine önce forumu araştırıp ilgili başlığa yazınız @pennywise

2 Beğeni

Dün akşam kaynattiğım birada bu mayayı kullandım.arkasindaki tarife göre 30 ile 35 derece 100ml suya dök,15 dakika bekle,karıştır ve 5 dakika bekle yazıyordu. Harfiyen uyguladım. Fermantere dökerken sıcaklık 22 dereceydi. Ancak havaların sıcak olması ve eldeki buzların yetersiz gelmesi sebebi ile fermanteri 25 derecenin altına düşüremedim. Sizce sorun olur mu? Bu mayanin idal çalışma sıcaklığını biliyor musunuz?

Lallemand şöyle demiş;
The optimal temperature range for LalBrew Köln™ yeast when producing
traditional styles is 12 – 20°C (54 – 68°F)

2 Beğeni

20 derece ve altına bugün düşecek…

1 Beğeni

17.5 derecede ve hareket başladı.

1 Beğeni

Merhabalar ilk setimi aldım kurulumunu yaptım hatta 2 set alıp aynı sartlarda aynı anda kurdum. İkisinde de aşağı yukarı aynı anda gaz çıkışı başladı fakat birinde biraz hararetli oldu köpük geldi temizledim tekrar taktım bir kaç sefer. 3 gün boyunca gaz çıkışları devam etti. Daha sonra aşırı gaz çıkışı olan 3. Günde durdu. Sorum şu ki aradan 5 gün geçti ve duran kovadan şuan yine istikrarlı şekilde gaz çıkışı başladı diğeri zaten hiç durmamıştı olağan birşey mi ? Kaçak oldugunu sanmıyorum kontrolleri yaptım. Diğer konu Hidrometrem var ilk ölçüm yapamadım fakat şuan ölçsem mi acaba diyorum 1010 seviyeleri muhabbetleri var o seviyelerdeyse şişeleme ye geçmeli miyim ? Yoksa her şartta 14 gün beklemeli miyim ? Şimdiden teşekkürler.

Hava çıkışı olmaması surecin bittiği anlamına gelmiyor. Ölçüm yapmanız tavsiye edilen ama ben genelde 14 gün bekliyorum.

1 Beğeni

Peki 5 gün hava çıkışı olmadıktan sonra tekrar başlaması normal mi ? Diğer aklıma takılan hava çıkışı devam ederken ölçüm sonucu 1010 değerine uygunsa yinede şişeleme yapılmalı mı yoksa gaz çıkışının bitişi beklenilmeli mi ?

1010 sabit bir değer değildir. Buradaki reçetelerde fg olarak görünen değerleri incelerseniz farklı rakamlar görürsünüz. Kit biraları yanlış hatırlamıyorsam 1006lara kadar iniyordu ama en sağlıklı bilgi kitinizin üzerinde yazar. Yani og ve fg yazmalı diye düşünüyorum.

Aleler için 14 günlük genel kabul görmüş bir süre varsa da son sözü her zaman hidrometre söyler. Siz ister 14 gün bekler sonlara doğru ölçüm alır ideal değeri görüp şişelersiniz, ister 5-6ncı günlerinde ölçüm alır ideal değeri yakalar şişelersiniz.

Ölçüm sonucu hala yüksek fg çıkarsa ya da çok düşük fg çıkarsa o zaman başka senaryoları düşünmeye başlayabiliriz.

2 Beğeni

Setle gelen butik pilsner kitini kullandım kitin ambalajını attım maalesef değeri bilen varsa paylaşırsa sevinirim. İlk denemem sorularım ve yanılgılarımda çok oluyor maalesef. Sanırım 14 günü beklemek mantıklı fakat bu seferde 1005 in altına düşerse sıkıntı diye de okudum bazı kaynaklarda umarım ilk denemem fiyasko olmaz.

Düşecek FG şişede durmaz

1 Beğeni

Evet, düşecek FG’nin önünü kesmemek lazım. Şişede aşırı gazlanma şeklinde bela olur başa.

Çok karşılaşılan bir durum değil ama şaşmamak lazım. Maya, içinde bulunduğu şartlarda bir sebepten çalışmayı kesip sonra tekrar başlamış olabileceği gibi, birada çözünmüş bulunan CO2 sıcaklık değişimlerinden ötürü sıvıyı terkediyor da olabilir. Arka arkaya birkaç gün SG ölçümü yapıp bir değişim var mı diye kontrol etmekte fayda var.

2 Beğeni

Merhaba kitle gelen maya pek beğenmiyorum ben birde 5 gr yolluyordu sanırım butik bira. Biraburada veya kediköyden kaliteli maya almanızı tavsiye ederim. Butik birada BB35 BB34 tarzi yeni mayaları fransadan getirtiyorlarmış ancak kullanmadım o yüzden yorum yapmıcam ancak denenebilir. us 05 american ale ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz birde mayayı atmadan once fermanteri 1 2 dakka çalkalamakta fayda var. Oksijen ile Mayaların daha iyi çalışması için.

1 Beğeni

Butik pilsner ilk denemem ilk ölçümüm 10. Günde şişelemeye geçilebilir mi tecrübeli arkadaşlar ne der ?**güçlü metin

**