Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

Fermentasyon varsa gaz çıkışı da vardır. Alın bir hidrometre içiniz rahat etsin.

Kaçak varsa da bu şekilde süreç tamamlanır. Önemli olan takip edebilmeniz.

Kapakta bombe, hava kilidinde hafif meyil vb. gözlemlenmesi, ölçülmesi çokta mümkün olmayan göstergeleri takip edip “acaba mı” diye boşuna da stres olmazsınız.

Yoğunluk ilk günlerde düşmeye başlar zaten. Maya, sıcaklık kaynaklı fermentasyon başlamadıysa, başlayıp bir noktada takılı kaldıysa hepsini hidrometre ile takip edersiniz.

Düşüşü takip ediyor ve hava kilidinde hareket olmadığını da görüyorsanız kaçaktan emin olabilirsiniz.

1 Beğeni

Krausen oluşmuş mu acaba?

1 Beğeni

Ona bakmak aklıma gelmedi akşam onada bakarım ama kapaktaki şişkinlik ve hava kilidinde ki değişim bana fermantasyonun başladığını düşündürdü.

Hidrometrem var ama malesef kovaları yerlerine taşırken ilk ölçüm yapmayı unuttum taşıdığım yerde de ornek almam biraz zor kovayı yerinden oynatmak gerekiyor musluğu uygun hale getirebilmem için sitenin garajında kovalar :slight_smile: Bunlar hep tecrübe işte bana. O halde ben bu akşam önce kaçak kontrolü yapıp ardından bir şekilde ölçüm alayım OG bilmesem de sanırım yarın tekrar alacağım ölçümle düşüş varsa fermantasyonun olup olmadığını anlayabilirim. Sorular soruları doğuruyor. Fermantasyon başlayıp durduysa ne olacak ? Yada durursa ? Ölçüm yaptım fermantasyon var gaz çıkışı yok bu durumda hava kaçağı varsa ve tespit edemezsem biram bozulur mu ?

Ahahha sakin:) bu kadar paniğe gerek yok herşeyin çözümü var

1 Beğeni

Yani şöyle bu iş keyif işi ekonomik boyutunuda düşünerek başladım, ilk parti biralarimi şuan içiyorum çokta güzel olmuş beğendim :slight_smile: Diğer yandan yapım aşamaları, uğraşı, yapabilmiş olma motivasyonu güzel şeyler fakat dertte açtım başıma takıntılı adamım ben yormuyor da değil :slight_smile: Titizlik isteyen bir iş ayrıntısı çok. Nasıl muvaffak olacaz bakalım gerçi acemilik var zamanla tecrübe kolaylaştıracaktır bir çok şeyi. Geçen de söyledim 250 lira su faturası gelmiş eve şişe yikicam derken :smiley:

Stuck fermentasyon olduysa kovaya az miktar suda erittiğiniz 100 gr şeker ekleyip hafifçe karıştırıp kovadaki mayalara şans verirsiniz, hala bir hareket yoksa o zaman aynı mayadan olacak şekilde yeni bir paket eklersiniz. Burada kaç gravite değerinde kaldığı da önemli. Yüksek gravitede müdahale kesin gerekir bence, aksi halde şişede beklerken patlama olasılığı çok yüksek

Kaçaktan girecek miktarda oksijenin hemen birayı okside edip tadını bozması çok olası değil. Fermentasyon sonrası oluşan karbondioksit biranın üstünde kalacaktır. Bu durumda gecikmeden şişelemeye geçerseniz kayda değer bir okside olmadan biranızı olgunlaştırmaya almış olursunuz.

1 Beğeni

Bu akşam 3 gün olacak 3 günde şişeleme için uygun fg gelmiş olacağını sanmıyorum fakat verdiğiniz bilgiler çok kıymetli teşekkür ederim. Bu akşam örnek alıp ölçüm sonucuna ve hatta yarın tekrar alıp duruma göre sizden yardım ve fikir rica ederim. Karbondioksitin yüzeyde kalabileceğini hiç düşünmemiştim ve böyle bir olasılık olduğunu bilmiyordum. Aslına bakılırsa sıkışan gazın yüzeyde nasıl kalacağınıda tam olarak anlamış değilim. Tabi eğer gaz oluşumu devam ediyorsa. 3 günde de bitmeyeceğini göre bir şekilde yol bulup çıkması gerekmez mi ? Oluşacak basınçla birlikte hiç olmasa planlandığı gibi hava kilidinden çıkması gerekmez mi ?

Fermantasyon esnasında açığa çıkan karbondioksit önce kova boşluğunu dolduruyor, süreç devam ettikçe ve kovada yer kalmayınca hava kilidinden tahliye oluyor. Fermantasyon bitince yeni CO2 üretimide olmadığından kova boşluğunda kalıyor bir miktar. Havadan ağır olduğu içinde kaçaktan sızmayacak, hava girişini de bloke edecektir. Ancak kovayı sallar, kapağa bastırırsanız o zaman tahliye edersiniz. Siz 10 gün bekleyip üst üste ölçüm alın sonrasında şişelemeye geçersiniz,

1 Beğeni

Herhalde 3 saat falan şişe yıkadınız :flushed:

İlk başlarda şişe temizliğine çok ihtimam gösteriyor insan ama zamanla üşeniyorsunuz. Ben artık içtiğim şişeleri hemen çalkalayıp içine az su doldurup mutfakta bırakıyorum. Ertesi gün tekrar 2 kere çalkalayıp kaldırıyorum. Kullanacağım zamanda sadece 1 kere çalkalayıp sanite ediyorum.

Bir de bazen kovanın şişip, hava kilidindeki suyun eşitlenmemesi ama hava çıkışı olmaması hadisesinde contadan şüphelenmek gerekiyor. O hava başka bir yerden çıkıyorki suyu itip kabarcık oluşturamıyor. Ben şu tip contayaya geçtiğimden beri bu sorunu yaşamadım ;

image

4 Beğeni

Conta setle birlikte gelen ama nedense bana da güvenilir gelmediği için teflon sardım hava kilidine. Yinede bu contadan bakayım. Setle birlikte gelende hava kilidinin yanlarindan kaçıracakmis gibi geldi bana sanki biraz bol. Starsan köpükle test edeceğim yinede hava kilidi ve contada kaçak varmı diye.

Conta ile ilgili olarak bir de biraburada’nın iki tane değişik contası var, bence çok başarılı, kolay yıpranacak ve hava geçirecek şeyler değiller, standart conta bir süre sonra parçalanıyor, bu ikisini de merak ettiğim için almıştım, oldukça beğendim, bir inceleyin derim.

1 Beğeni

Şöyle birşey var güzel görünüyor ama standarttır sanırım. Olur değil mi kapağa ?[quote=“augurs, post:96, topic:101, full:true”]
Conta ile ilgili olarak bir de biraburada’nın iki tane değişik contası var, bence çok başarılı, kolay yıpranacak ve hava geçirecek şeyler değiller, standart conta bir süre sonra parçalanıyor, bu ikisini de merak ettiğim için almıştım, oldukça beğendim, bir inceleyin derim.

1 Beğeni

Evet, bizim kullandığımız kovalara uyuyor.

Arkadaşlar 10. Gün lager bira kitim 9. Gün ve bugün 10. Gün hidrometre ölçümüm değişmemiş 1010 olrak ölçüyorum şişelemeye uygun mudur ? Malum bayrama geliyor 14. Gün müsaitlik durumum olmayabilir şu aşamada şişelersem sıkıntı olur mu ?

Diğer konu ilk yaptığım biram da pilsner kiti şişeleme yaparken koku güzeldi şuan kötü olmasada pekte bira kokusu alamıyorum. Bu bir sorun mu kokusuz gibi tertemiz :slight_smile:

Maya ve fermentasyon sıcaklığı neydi?

22 23 derece arası genelde 22.6

Sonucu göreceğiz :slight_smile:

göreceğiz

1 Beğeni

Arkadaşlar tekrar fikrinize ihtiyacım var diğer kovam butik export 12. Gün gaz çıkışı devam ediyor fg 1012 :frowning: bayram dolayısıyla vakit sıkıntım var şu halde şişelesem sıkıntı çıkarmı ?