Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

Bence epey anlaşılıyor. Detaylandırayım biraz…

“Fermentasyon durmuş olabilir ama sizin sorununuz bu değil. Fermentasyonun durmuş olması şişeleyebilirsiniz demek değildir. Fermentasyonun durmuş olması fermentasyonun bitmiş olduğu anlamına gelmez.”

Hani Polatlı tabela asmıştı ya, “We want to become a province!” diye, benimki de o hesaptı.

5 Beğeni

Bu nedir Abicim Allahaşkına :upside_down_face:

Açıklayayım…

Polatlı uzun yıllar boyunca il olmak için çok sayıda girişimde bulundu. Yol kestiler, türlü eylemler yaptılar, hatta, “Size oy yok!” dile dediler. Ama sonuç alamadılar. Sonra baktılar ne yaptılarsa ne söyledilerse bir gelişme olmuyor, “Türkçe söyledik anlamadınız, bir de bunu deneyelim madem,” diyerek “We want to become a province!” diye bir tabela astılar.

Arkadaşımıza defalarca anlatmaya çalıştık ama ne dediysek ne yazdıysak işe yaramadı, o yüzden ben de kendimi Polatlılı gibi hissettim.

10 Beğeni

Foruma katılmamak çözüm olmayacak bundan sonraki sorunlarınıza, ama sorduğunuz soruların o kadar çok cevabı var ki forumda, o yüzden aynı sorularınıza farklı cevaplar verilemiyor, küsmenize gerek yok, ne demiş bir büyüğümüz “oku”…

5 Beğeni

Canım sıkkın, 1044 ile fermantasyona başladım 1014 de kaldı 3 gündür. Kolsch maya kullandım lalleland. Sıcaklık ile ile ilgili sorun oldu kanımca. 3.9 alkol düşük mü kalır sizce.

1 Beğeni

3.9 abv değil de 1014FG sorun olur bence. Yüksek sıcaklıkta mayşeleme yapıyor olabilirsiniz.

2 Beğeni

65 derecede 60 dk manşeledim. Acaba 90 dk olsa daha mı iyi olurdu.

65C olduğuna emin misiniz? Biab yapıyordunuz hatırladığım kadarıyla kullandığınız termometre ve kalibrasyonundan emin olmak lazım.

3 Beğeni

Daha önce baktığımda sorun yoktu. Bugün kalibresine bakicam, şüphe ettim şimdi.

Yeri pek burası değil ama sonuç olarak hava kilidinde hareket yok nede olsa. 1044 ile başladığım kolsch fermante sürecinde sadece bir gün hava kilidinde hareket oldu. Kova soğutma kılıfının içinde, soğutma kılıfının iç sıcaklığı 19 derece iken şıranin sıcaklığı 14 derece çıktı buda bende acaba sıcaklık olarak hatalı mi davrandım diye düşünmeme sebep oldu. Çünkü son gravitem 14. Günde 1013. 1008 olmasını bekliyordum ama hala 4 gündür 1013. Şimdi şişelemeye geçeyim mi. Bir iki gün 20 li derecelerde maya bir daha harekete geçer mi diye bekleyeyim mi. Kararsız kaldım.

1 Beğeni

Aynı durumu ben de yaşadım. Hiç hava kilidi oynamadan fermantasyon tamamlandı.
Eğer hedef fgnize gelmediyse biraz sıcaklığı arttırabilirsiniz

1 Beğeni

Sıcaklığı biraz artırıp birkaç gün bekleyebilirsiniz.

Yine düşmezse ve hep aynı kalırsa şişelersiniz ama bir iki pet şişe de kullanıp gazlanmasını sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Bir şekilde fermentasyon şişede devam eder ve fazla gazlanmaya başlarsak kapakları aralayıp gazını azaltabilir ya da imkân varsa tümünü buzdolabına alırsınız.

4 Beğeni

benim bi sıkıntım var . irish stout kit . kitin kendisi 3kg ilk kurulumda 10 gram amerikan ale maya ,5 gram maya besini kullandım . 1 hafta olunca fermentasyon durdu . şimdi hiç gaz çıkışı olmuyor . hidrometre ile ölçüm yapıyorum cidden durmuş ama tam istenen değere de gelmemiş (1020). hava kilidini çıkarıp delikten baktım, bir gariplik yok ve koku normal . kovanın üzerindeki yapışkan derece 24 gösteriyor . ortam ısısı 22 derece . şimdi ne yapmalıyım? buna ne sebep verir ? bir miktar maya besini atıp karıştırsam çözüm olur mu ?

İki gün arayla ölçüm yapmanızı öneririm. Hava kilidinde gaz çıkışı gözlemlememeniz fermentasyonun bittiği anlamına gelmez. Kesin sonuç hidrometre ölçümünde.

1 Beğeni

hidrometre ile yaptığım ölçümde bu sonuç geldi malesef.

İki gün sonra tekrar ölçüm alın

Bu başlığın bizim forumda olduğunu bilmiyordum…

1 Beğeni

Hava kilidi sorusu olmayan forum ağaçsız ormana benzer…

13 Beğeni

Selamlar.
20 parti tamtahıl ale deneyiminden sonra ilk kez lager yapayım dedim. OG 1047 26litre mayşeye 2,5gr kuru 34/70 ile başladığım 2 kademeli starteri 2 gün +4C dolapta beklettikten sonra dipteki mayayı 13C gibi fermentere aldım. Starterda yüzeydeki sıvıda gravite ölçmedim bu sefer ama kötü koku ters giden bir durum yoktu görünüşte. Ancak 48 saat geçmesine rağmen fermenterde ne bombe, gaz çıkışı, ne krausen ne de gravite düşüşü var (floaty hydrometerin yalancısıyım). Lager mayaların çalışması 72 saate kadar sürebiliyormuş ama bu süre sonunda mayalar çalışmazsa vahşi mayaların, hain bakterilerin, dış güçlerin kovayı ele geçirmesinden korkuyorum. Bu konuda öneriniz var mı? elimde bir miktar kuru maya var 34/70.

1 Beğeni

Bekleyin, yazın belirli sıcaklığa düşürebildiğimiz için dolaba koyduğumuzda sıcaklık düşmeye devam ediyor. Bu da mayaları olumsuz etkiliyor. Çalışacaktır, 24 saat daha bekledikten sonra hareket olmazsa 34/70 i düşünebilirsiniz. Bu arada lagerde öyle aşırı hız, bombe falan beklemeyin.

4 Beğeni