Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

1. Saatte hareket olmayınca kuru maya uyandırıp attım. 90. saat gibi faaliyet başladı. Kova içi mayşe 11 derece ilk andan itibaren bu biraz korur sanırım vahşi maya veya bakteri istilasından. Hayırlısı artık. Umarım uğraşlara değer.
1 Beğeni

İlk bira deneyimim üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen “hava kilidinde hareket yok” sorununu ben de yaşadım. hidrometre 1020-1025 aralığında kaldı.

Kullandığım mayanın TETT tarihi 2024 olmasına rağmen böyle bir problem yaşadım.

Eski BB kitlerinin mayaları hala dolapta duruyor ve TETT Nisan 2021 olan bir mayayı ekledim ve tekrar çalışmaya başladı.

Oysaki bu mayayı yıkayıp tekrar kullanmayı düşünüyordum. Demek ki burada paketlenen mayaları uzun süre muhafaza etmemek gerekiyor.

3 Beğeni

Selamlar yaklaşık 6 saat önce ilk kez cider kurulumu gerçekleştirdim ve şuanda eşit olarak başlayan hava kilidi bu şekilde, maya bu kadar hızlı çalışmaya başlamış olamayacağını düşünüyorum, hava kilidinin veya kovanın başka yerlerden hava kaçırdığını gösterir mi veya bir sorun yaratacak mıdır kalan fermantasyon süreci ile ilgili ?

Herşey normal şu an için

1 Beğeni

Merhaba fermantasyonun 5-6.günündeyim hava kilidi çok aktif bir şekilde çalışıyordu fakat az önce kilide baktığımda kilidinindeki su seviyesinin geriye doğru hareket ettiğini farkettim fakat 30 dakika öncesine kadar hala co2 çıkışı aktif bir şekilde devam ediyordu, sonradan veya anlık oluşan bir kaçak bunun sebebi olabilir mi? Yoksa fermantasyon tamamlanmaya başladığı için midir bu tersine hareket ?

Tersine hareket yok, size lazım olan sadece sabır. Bekleyince iyi sonuç alacaksınız.

2 Beğeni

Merhaba,

Kit birayı hazırlayıp fermentere koyduktan sonra hava kitini koyduğum yeri tam kapatmadığımı görüp 1-2 saat sonrası çıkarıp hızlıca yerleştirdim ve fermente başladı ancak hava kitinde suyun azaldığını gördüm bu noktada ekleme yapmam gerekir mi?

Teşekkürler , iyi günler.

Çok azaldıysa kaynamış soğumuş su ekleyebilirsiniz hava kilidine ama çok sorun değil.

Merhaba bugün yaklaşık 2 saat önce kit ile bira kurulumu gerçekleştirdim şimdiden hava kilidinde az da olsa hareket gözlenmeye başladı bu kadar erken gözlenmeye başlamasının herhangi bir negatif etkisi veya göstergesi olabilir mi acaba ?

1 Beğeni

Bunun bir çok sebebi var. Ama her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyorsanız endişelenmeniz gereken bir şey yok. Mayayı da insan gibi düşünebilirsiniz. Soğukta daha az aktiftir ama bahar gelince daha enerjik olur.

Maya için de 20 dereceler bahar havasıdır hızlı hareket eder, ortamdaki besini tüketmek için daha aceleci olur. Mayayı uyandırdınız mı? Yani fermantasyon kabınıza aktarmadan önce uygun sıcaklıkta bir suda beklettiniz mi? Eğer önceden uyandırıp fermentere koyduysanız işe koyulmasının daha erken olması normal. Yani 2 saat bu durumda geç bile olabilir.

Ya da kuru olarak döktüyseniz maya şıranıza girdiğinde uyku aşamasındadır. Sıvıyı fark ettiğinde yavaş yavaş uyanır ve nerede olduğunu anladığında beslenme ihtiyacı duyup şıranızı tüketip yan ürün olarak karbondioksit üretmeye başlar. Siz de bu karbondioksiti hava kilidindeki hareket olarak gözlersiniz.

Şu an buradan net bilgi verebilmemiz için bilmemiz gerekenler var; fermantasyon sıcaklığınız, ilk yoğunluk yani OG oranınız litreniz ve eklediğiniz maya miktarı. OG’yi bilmediğinizi düşünürsek en azından sıcaklığı ve kaç gram maya eklediğinizi ve kaç litre şıranız olduğunu yazarsanız bir yorum yapmak daha kolay olur.

4 Beğeni

1.8kg malt özü ile 1kg dekstroz ve 23 litre olana kadar su ekledim malt özünü ve dekstrozu çözdürdüğüm su sıcak suydu yanında gönderilen 10gr ale maya kullandım sıcaklık da 20-24 civarlarındaydı.

1 Beğeni

Standart kit aşamaları, herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Muhtemel olarak bu yavaş yavaş da olsa gelen hava kilidi hareketi birkaç saat sonra ve yarın çok daha fazla olacak. Olmazsa da endişeye mahal yok. Yani mayanın yüksek aktiviteye girip gösteri yaptığı ve fermenterinizin dışından da görülebilecek krausen çizgisi oluşturduğu aşama tamamlanacak. Bu çizgi standarttır çok koyu bir fermenter değilse elinizdeki muhakkak görürsünüz. Hatta şıranız kontrollü bir sıcaklık ortamda değilse mayanın aktivitesinden kaynaklı sıcaklığınız bir iki derece daha artarak devam edecek.

En sonunda yarın gün sonuna doğru aktivitesi azalmaya başlayıp hava kilidindeki hareket azalacak. Bu aşamadan sonra ölçüm yapmanız önemli. Şıranızın ağırlığı FG si iki gün aralıkla aynı değerleri gösterirse şişeleyebilirsiniz. Böyle bir şansınız yoksa 7-10 gün beklemeniz yeterli olur. Eğer soğuk şerbetçiotu eklemesi yapmadıysanız şişelemenizde de bir sorun olmaz.

1 Beğeni

Bu aralık çok fazla, ısıyı 19-20 derece aralığında tutmanızı öneririm.

2 Beğeni

Buna kısmen katılabiliyorum özellikle deneyimlerimle odaklandığımda yeni bira yapmaya başlayan birisinin bu derece aralığında neden tutması gerektiğini bilmesi gerektiğine katılsam da aralığın çok fazla olmadığını düşünüyorum. Birçok 20-25 derece aralığında kit kurmak zorunda kaldım 19-20 derece aralığı ile 20-25 derece arası farkını en azından ben anlayamadım hala daha kışın kontrolsüz ortamda 23 derecede ale üretmeye devam edeceğim. 20 ile 25 derece arasında farkın maya için dramatik bir fark olmadığını düşünüyorum şu aşamada özellikle arkadaşın endişelerini göz önünde bulundurduğumda bu çok daha gereksiz geliyor gözüme. Tabii mayanın standart gelen kitlerdeki türünü tahmin edebildiğimiz için maya türünü hesaba katmıyorum. Saygılarımla.

1 Beğeni

Kovaları bu sıcaklıklarda ev koşullarında nasıl bulunduruyorsunuz görece daha soğuk kapalı balkon gibi yerlerde mi muhafaza etmek gerekiyor?

Marketlerde muhakkak gördüğünüz sıcaklık kontrolü bulunan dolaplar, elektrik tesisatına ya da prize takılan sıcaklık kontrolü sağlayabilmenizi sağlayan aletlerle normal derin dondurucular ve dolaplarda bu dereceler sabit tutulabiliyor. Bu imkanınız olmadığını ve bir mahzeniniz olmadığını varsayıyorum. Yapabileceğiniz en iyi şey evin en soğuk köşesine kovanızı koymanız ve Akdeniz ege bölgelerinde kıyıya yakın yaşıyorsanız tam olarak bu aylar hatta belki bir ay sonrasında biralarınızı yapmaya başlamanız ideal olacaktır.

2 Beğeni

4-5 derecelik salınımlar önemli farklar bence. Mevcut örnekten gidersek, kit mayasının iyi ihtimalle us05 olduğunu kabul edelim. Mayanın ideal çalışma sıcaklığı 18-26 derece aralığı. Bu mayanın özelliği nötr olması ve dolayısı ile malt ve şerbetçiotu karakterinin önüne geçmemesi. Başlangıç sıcaklığı 24 derece olduğunda ilk birkaç gün fermentasyonun coşkulu olduğu dönemde kova üzerindeki şerit termometrenin gösterdiği sıcaklık ile kova içi arasında +2,3 derece farklar oluşabiliyor. Bu durum mayanın strese girmesine ve istenmeyen esterler üretmesine neden olacaktır. En bilinen örneklerden ekşi elma, şarap, meyve tadları biramızda oluşabilir. Dolayısı ile ısı kontrolünü ne kadar iyi sağlayabilirsek üreteceğimiz biranın kalitesi o yönde artacaktır.

2 Beğeni

Ben ilk başladığım dönemde strafor kutu yapıp buzlukta dondurduğum pet şişelerle ısı kontrolünü sağlıyordum.

1 Beğeni

Kesinlikle ben de us05 veya muadili olduğunu düşünüyorum. 20-24 derece aralığını 24 almadim. 20 dereceyse 23, 24 ise 27 olur yine kurtarır ama salınım zaten başlı başına bir sorun, bunu sıcaklık kontrolü yapabildigimden beri daha iyi anladım. Gerekiyorsa sabit 26 olsun ama salınım az olsun gibi geliyor şu anda.

Sadece arkadaşın durumunu tahmin edebildiğim için bunun önemli olmadığı konusunda ısrarcı olabilirim. Çok abartılı olmadığı sürece ve damak tadı hepimiz gibi yetişen birisi olduğunu öngördüğüm için hafif esterli ya da değil bunun en büyük sorun olmadığına kesin gözüyle bakıyorum. Özellikle pilsnerle karsilastirmaya meyilli yetiştiğimiz için mükemmel bir ale bile fazlasıyla esterli bana kalirsa zaten.

Ek olarak soğutucular buzlarla iki kere bira yaptım benim deneyimimde yaptığım en kötü biralarda ilk sıraya yerleşirler sıcaklık düşüyor da kontrol pek mümkün değil. Hele şu ana kadar bu işte kaziklandigimi hissettiğim tek malzeme şu butik birada da satılan fermenter yalıtım çantası olabilir.

1 Beğeni

mayanın da özelliği önemli tabi, saison, buğday, belçika veya bunlara benzer oyl gibi mayalar olmadığı sürece 21 derecenin üzerine çıkıldığında hele hele 25 derecede, mayalar strese girer ve esterler oluşturur, özellikle istenmeyen köyü şarabi veya yeşil elmamsı tat ve aromalar oluşmaya başlar, başlıyor.ale mayanın 17-21 ile 21-25 derecelerde çalışması aynı değil malesef, zaten ale mayaların çalışma ısısı ideali genellikle 19 dur, 21 üst sınırdır, 22 derece asla tavsiye etmiyorum.

2 Beğeni