Reçetem Olur Musun?

Revize ettiğim reçete şu şekilde oldu, ana maltlar dışında baya değişti :grinning:

1 Beğeni

Elinizde pilsner, choclate rye veya cara rye var mı? Ben 4 sefer roggenbier yaptım, ama birisi bambaşka olmuştu. Önerim çok fazla çeşitli malt kullanmayın, zaten çavdarın kendisi çeşitlilik katıyor.
Decoction yapmayacaksınız %5 civarında melanoidin eklemesi yapılabilir. Hatta lafı uzatmayıp bir reçete çıkartayım :slight_smile:

Normal roggenbier de %60 çavdar istiyor, renk 27.5-37.5 ebc aralığında olmalı, onun dışında genel geçer. Fermentasyon mutlaka 17 ⁰C altında başlayıp sonra 25 e çıkmalı, wlp351 16-17⁰C de fenolleri direkt karanfil aroması veriyor ve bu biraya çok yakışıyor. Pale veya maris kullanmanızı pek önermem. Çok müdahale ettiğim için ayrıca özür dilerim.
Unutmadan, mayşelemede en az 4 kez karıştırın.
Şimdiden kolay gelsin…

4 Beğeni

Müdahale için özür mü, asıl ettiğiniz için teşekkürler :blush:
Elimde pilsener malt fazlası ile var da, choclate rye ya da cara rye yok, Best Chocolate Malt, carapils, caraoroma, carehell, carafa 1&2 var (bir ara cara’lara takılmıştım :smiley: ) ama tabi hiç biri rye değil yada değildir…:slight_smile:
(CaraRye buldum, sipariş verdim, pazartesi akşamı kaynatmaya geçerim)

1 Beğeni

aslında yoksa başka çözüm bulurduk, yalnız unutmayın sakız gibi olacak :slight_smile: pale falan kullanılmaz mı? Elbette kullanılır, ama bu kadar sakız gibi malt varken arada bir çıtırlık lazım gibi. Rengi tutturmak için carafa eklemesi yapabilirsiniz ama bence gerek yok. bu arada ben pirinç kabuğu eklemedim, o sizin tercihinize. ben yarım litre kayıp hesapladım ama siz onu 1 litre olarak ta değiştirebilirsiniz.
şimdiden kolay gelsin ve elinize sağlık. Sonbahara güzel biranız olacak.

2 Beğeni

Aklıma bir şey takıldı, dediniz ki roggenbier %60 çavdar maltı istiyor, bende fazlaca araştırmaya çalışmıştım fazlaca kaynağa gittim ama biraz kayboldum sonlara doğru… en az %50 önerileri okudum. Sizin önerinizde oran yaklaşık %37’de (karamel rye dahil). Acaba sizin yaptıklarınız içerisinde en beğendiğiniz oran mıdır acaba? Becerebilirsem reçetenizi birebir kaynatacağım ve elbette paylaşırım ve sonrasında olmuş mu olmamış mı siz yorumlarsınız sevinirim :slight_smile:

2 Beğeni

Aslında buğday düşünüldüğünde %70 lerde oran. Benim bu yaptığım gayet güzel olmuştu, oldukça da aromatikti. Şu an yapsam muhtemelen buğdayı kullanmazdım. Aslında Sizde vazgeçin çakma tap6 ya dönelim :slight_smile: roggenbock olsun. Hatta Durul un ödüllü reçetesi var, çok daha güzel bira olur.

4 Beğeni

Seçenekler çoğalıp da akıllar daha da karışmasın derim, bir de elimde en az olan malt pale ale :slight_smile: (Durul’un bu reçetesi aklımda ama içindekiler bende çok eksik)

3 Beğeni

Ona göre değiştirirdik :slight_smile: Bu arada maris sonuçta pale ale malt sayılır, ha olmasa da pilsnere göre reçete oluşturulur.

2 Beğeni

Yemin ediyorum aklım allak bullak oldu :rofl: :rofl: ben reçeteyi ikiye bölüp acaba ikisinden de mi ayrı ayrı yapsam demeye başladım…15 litre civarı iki kaynatma mı yapsam diye şimdi düşünüyorum (maya’yı 1 litre stir plate’de çoğaltıp ikiye bölerek).

1 Beğeni

Elinde 351 var ve güzel doppelbock olur :slight_smile:

2 Beğeni

Üstat off off, ben üstat sözü dinleyip Durul’ın reçetesini de yapayım bu durumda, Cumartesi günü ryecaramel malt sipariş ettiğim yerden isli buğday maltı da alıyorum bu durumda, sadece genel sorunum Durul’ın otları bende yok…Onu da çözersem tamamdır :slight_smile:

1 Beğeni

üstat kısmını atalım da, biraz beklerseniz bir tane reçete hazırlayayım :slight_smile: beğenmezseniz yapmayın!

2 Beğeni

Sevinirim üstat :slight_smile: (meslek alışkanlığı, üstst demesini severim :blush:, alışkanlklar kolay kaybolmuyor… )

2 Beğeni

Naçizane fikrim budur, @Durul da diğer arkadaşlar da yorumlar.
Hatta tap6 severler derneğinin üyeleri @ers , @magunay , @BoBo ve @Msk nın fikirleri kesin alınmalı.

4 Beğeni

Öyle bir dernek var ve haberim yok, utandım kendimden :slight_smile:
Bu arada sizin bir reçetematiğiniz mi var, bu nasıl hız böyle :slight_smile:

3 Beğeni

Sizin ilk önerinizi değil bu son önerinizi ve ilave olarak @durul’un Roggenbock reçetesi de denemek istedim, o reçete de aklıma takılmıştı. Valla bu hobiye değişik tatları denemek için girdiysem Durul’un reçetesindeki eksikleri de tamamlarım dedim ve eksik otları da sipariş verdim. Yanlız Durul’un bazen akıl oyunları beni şaşırtıyor :slight_smile: kolay yolu seçmeyip insanları araştırmaya itiyor, tomahawk otunu herhalde yurtdışından getirtti bu otu da buralarda bulamam diyordum ki araştırınca columbus otunun diğer ismi olduğunu öğrendim, bildiğimiz columbus otuymuş :sweat_smile:

6 Beğeni

Doppelweisenbock veya weisenbock demek istediğinden eminim

4 Beğeni

Çavdar maltında şu 45 derecedeki süreyi en az 20 yapalım derim, malum çok sakız gibi jelatinize birşey oluyor buna biraz olsun fayda eder ne dersin

4 Beğeni

Yani yazdıktan sonra aklıma da geldi ama değiştirmedim.

4 Beğeni

Roggenbock reçetesini weisenbock gibi düşünüp oradaki buğday maltı yerine çavdar kullandım. Bu alaman biralarında ota çok da takılmamak lazım, her tür alman otu gider, acılık için de elde ne varsa bende tomahawk varmış demek ki o zön, şimdi olsa hallertauer taurus kullanırdım

4 Beğeni