Reçetem Olur Musun?

Maya ne stil ne olarak planladınÖzer?

1 Beğeni

Mümkün olduğunca turunçgil aromasını arttırmaya çalışmaktı amacım. Portakal değil aslında turunç meyvesi reçetedeki. Çeviride bitter orange olarak çıktı.

Us 05 düşündüm mayayı. Stil olarak american ipa.

Bence elinde belgian wit mayası ve buğday varsa white ipa çok iyi olur turunçla.

4 Beğeni

Evet senin reçeteni gördüm dün gece forumda gezinirken. Belgian wit maya çoğalıyor stirplatede. Bu reçetedeki şot profili nasıl olur sence white ipa için?

1 Beğeni

Şerbetçiotundan ziyade malt tabanını değiştirmelisin.
Pale, ham buğday, munich veya viyana ile bitirebilirsin. Antakya da içtiğinde 4 malt vardı, reçete için linki;

otlar güzel bence. Kişniş, gop ve turunç çok yakışacaktır bu biraya.

3 Beğeni

Evet malt tabanı farklı olacak zaten. Şotlar için sormuştum. Ham buğday yerine buğday maltı nasıl olur?

1 Beğeni

21 B nin google çevirisi :wink:
Genel izlenim
Bir Amerikan IPA’sının meyvemsi, baharatlı, canlandırıcı bir versiyonu, ancak daha açık renkli, daha az gövdeli ve bir Witbier’e özgü ayırt edici maya veya baharat ilavelerini içeriyor.

Aroma
Orta derecede esterler, genellikle portakal, greyfurt, kayısı veya bazen muz. İsteğe bağlı hafif baharatlar, genellikle kişniş, portakal kabuğu, biber veya karanfil. Orta-düşük ila orta şerbetçiotu aroması, genellikle sert çekirdekli meyveler, turunçgiller veya tropikal meyveler. Esterler ve baharatlar şerbetçiotu aroması algısını azaltabilir. Düşük nötr, taneli veya bayat malt. İsteğe bağlı hafif alkol aroması.

Dış görünüş
Soluk ila derin altın rengi. Tipik olarak puslu. Kalıcı olan orta ila büyük, yoğun beyaz kafa.

Lezzet
Hepsi aroma ile aynı tanımlayıcılara sahip orta ila yüksek esterler, orta-düşük ila orta-yüksek şerbetçiotu aroması ve hafif baharatlar. Hafif malt aroması, belki biraz ekmek gibi. Yüksek acılık. Orta derecede kuru, canlandırıcı bitiş. İsteğe bağlı arka plan alkol aroması.

ağız hissi
Orta hafif gövde. Orta ila orta-yüksek karbonasyon. İsteğe bağlı hafif baharat burukluğu. Düşük sıcaklık isteğe bağlıdır.

Yorumlar
Amerikan IPA’sının bir butik bira yorumu, bir Witbier geçişi. Baharat izlenimi, Belçika mayasından, baharat ilavelerinden veya her ikisinden gelebilir.

Tarih
Amerikan butik bira üreticileri, stili hem Witbier hem de IPA içicilerine hitap etmek için kış sonu veya ilkbahar mevsimlik bir bira olarak geliştirdiler.

Karakteristik Malzemeler
Pale ve buğday maltları, Belçika Witbier mayası, narenciye Amerikan tipi şerbetçiotu. İsteğe göre kişniş ve portakal kabuğu.

Stil Karşılaştırması
Bir Amerikan IPA’sı gibi acı, hoppy ve daha güçlü ama bir Witbier gibi meyvemsi, baharatlı ve hafif. Tipik olarak geç atlamalar, Amerikan IPA’sındaki kadar belirgin değildir.

Ticari Örnekler
Lagunitas A Little Sumpin’ Sumpin’ Ale, Yeni Belçika Birikimi

Etiketler
Yüksek mukavemetli, soluk renkli, üstte fermente edilmiş, kuzey amerika, zanaat tarzı, ipa ailesi, özel aile, acı, hoppy, baharat

Önemli istatistikler
ABV: %5,5 - %7,0
FG: 2,6°P - 4,1°P
IBU: 40 - 70
OG: 13,8°P - 15,9°P

Yani olmaz diye bir şey yok ama ham buğdayla kesinlikle daha güzel oluyor.

5 Beğeni

Tamam süper oldu bu. Aktarlara bakınayım ham buğday için.

3 Beğeni

1 Beğeni

Çok acı olur, demedi deme :wink:

1 Beğeni

Merhaba lager bir bira yapmak istiyorum ama çok kararsız kaldım. Önerilerinizi bekliyorum :slight_smile:
Elimde olan otlar ; citra , mosaic , cascade , mandaria bavaria , brewers gold , aroma , norther brewer , sorachi ace , perle , Mittelfrüh

Malt konusunda sıkıntı yok butikbirada yer alan tüm maltlar yer alabilir malt kırıcım var.

Not : Şuanda kovada saaz ve pilsener maltla yapılmış bir bira olmakta.

2 Beğeni

Merhaba,
%95 pilsen malt %5 Vienna, Münih1 ya da carapils.
Toplam ibu 30-35 olacak şekilde 60dk acılık otu ve son olarak mittelfruh.
Maya tabii ki lager ve uygun fermantasyon koşulları.

3 Beğeni

Teşekkür ederim ama biraz daha farklı bir formül denemek istesek ne önerirdiniz ? örnek bu citra veya perle gibi diğer otlar lager biralarda kullanılabilir mi ?

1 Beğeni

Siz kullanmak istedikten sonra tabii ki kullanılabilir.
Ev biracılığının güzel tarafı bu zaten ama alıştığımız lager tatlarını vermeyebilir.
Denerseniz hem reçeteyi hem de sonuçların size nasıl geldiğini de paylaşın lütfen.

4 Beğeni

Aman bi recalim var;

Yapmayı planladığım:

• Belgian single, tripel ve quadripel var.

Elimde Belçikalı mayalar ise:

• m31 Belçika tripel, m41 Belçika ale, m47 Belçika abbey ale, wlp 500 monastery ale, wlp 550 Belgian ale, be-256 abbeye ale, T-58 Belgian ale

Şimdi bunları sizce nasıl eşleştirmeliyim??

1 Beğeni

Bence T-58’i geç bi yol.
BE-256 güzel maya.
Başında M olanları da boş ver.
550 iyi, 530 da Engin Bey verecekti sana.
Yeter de artar.

Dediğin bu değildi, tamam ama bağırmana da gerek yoktu bence.

Evet tam olarak bu değildi. Bi çapraz eşleştirme bi 3-5-2 düzen ihtiyacım var

1 Beğeni

Carlsberg dry hopped lager içtiyseniz şerbetçiotu yoğun bir lagerle ilgili bir fikir verebilir.

Ben beğenmiştim bu birayı.

Citra baskın bir ot, perle ile kullanılırsa perle’nin tüm aromasını bastıracak.

Elinizdeki otlar dahilinde, ben yapacak olsam sadece citra kullanırdım herhalde…

3 Beğeni

Böyle bir formül kurguladım fikirlerinizi söylerseniz sevinirim. Hedeflediğim bira tarz olarak isimini bilmiyorum tabi ama , kızıl tonlarda biraz gövdeli kalıcı köpüklü malt tadı yüksek bir bira :slight_smile:

Malts:
Weyermann Viyana malt : 4000 gr
Thracian Münih Malt : 1000 gr
Weyermann Pilsner Malt : 1000 gr
Kızıl çavdar ( Hitit Malt ) : 70 gr EBC 490-500
Melaroma ( Hitit Malt ) : 70 gr EBC 280-320
Asit Malt : 100 gr

Hop:
60. dak. 20 gr Perle ( AA 7,6)
20. dak. 20 gr Mittelfrüh ( AA 3,9)
5. dak. 20 gr Mittelfrüh ( AA 3,9)

Maya olarak yıkadığım BB07 lager mayası