Reçetem Olur Musun?

Merhaba. Nedense 1023 te kaldı gravity 2 gündür. Raptın üstünde otlar var ondan olabilir mi? Sıcaklık 20 21 derecelerde. Daha sıcak bir yere mi götürsem? 2 paket maya atmıştım. Mayanın az geleceğini sanmıyorum.

Büyük ihtimalle otlar yüzünden rapt ın dengesi bozuluyor. Zaten bu durum bu tür yoğunluk ölçerlerin handikaplarından birisi. Aynı şekilde yoğun krausen de ölçümde hatalara neden olabiliyor. Maya ile ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmam. Hidrometre ile bir ölçüm alın. Tahminimce fermentasyon normal bir şekilde bitmiştir.

2 Beğeni

Gerçi forumları okuyorum çevirisini yaptırıp ve 1018 gibi yüksek gravitylerde bitirmek isteyen çok var neipalarını. Hem ağız doluluğu hemde tatlı meyvesuyu gibi olması için. Çok teşekkürler :tulip:.

3 Beğeni

Laktoz kullanabilirsin neipa için, tatlı olsun istiyorsan tabii.

4 Beğeni

Herkese iyi pazarlar.

Blanc içmeyi seviyorum ancak daha tatlı daha aromatik olmasını istiyorum. Reçetemi bu şekilde hazırladım. Secondary olarak koymadım kayısı püresini. Kaynatmanın son 10 dakikası ekleyeceğim. Bitişin yüksek olması için 70 derecede mayşelemeyi uygun gördüm ama elimdeki maya ile bu kadar yüksek bitim elde edebildim.

Kişniş ve portakal kabukları fazla mı gelir yoksa az mı bilemiyorum. Tecrübe edenler varsa mutlaka yazsınlar.

Önerilerinizi bekliyorum.

Kronenbourg 1664 Blanc

Witbier

5.3% / 12.7 °P

Recipe by

Ahmet B.

All Grain

Jet 30

70.5% efficiency

Batch Volume: 19 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 15.41 L

Sparge Water: 11.78 L

Total Water: 27.19 L

Boil Volume: 24.35 L

Pre-Boil Gravity: 1.039

Vitals

Original Gravity: 1.051

Final Gravity: 1.011

IBU (Tinseth): 12

BU/GU: 0.24

Color: 6.3 EBC

Mash

A-amylase 2 — 70 °C60 min

Mash out — 75 °C15 min

Malts (3.97 kg)

2.78 kg (41.1%) — Weyermann Wheat Malt, Pale — Grain — 3.9 EBC

810 g (12%) — Weyermann Pilsner — Grain — 3.3 EBC

380 g (5.6%) — Weyermann Acidulated — Grain — 3.5 EBC

Other (2.8 kg)

2.5 kg (36.9%) — Fruits Rouges & Co Apricot Purée — Other — 0 EBC

300 g (4.4%) — Briess Rice Hulls — Adjunct — 0 EBC

Hops (50 g)

5 g (3 IBU) — Huell Melon 7.2% — Boil — 15 min

5 g (2 IBU) — Spalter Select 4.75% — Boil — 15 min

5 g (2 IBU) — Huell Melon 7.2% — Boil — 10 min

5 g (1 IBU) — Spalter Select 4.75% — Boil — 10 min

5 g (1 IBU) — Huell Melon 7.2% — Boil — 5 min

5 g (1 IBU) — Spalter Select 4.75% — Boil — 5 min

10 g (1 IBU) — Huell Melon 7.2% — Aroma — 15 min hopstand

10 g (1 IBU) — Spalter Select 4.75% — Aroma — 15 min hopstand

Hopstand at 80 °C

Miscs

1 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

1 ml — Lactic Acid — Sparge

100 g — Orange Peel, Bitter — Boil15 min

25 g — Coriander Seed — Boil10 min

3 g — Ascorbic Acid — Boil5 min

5 g — Yeast Nutrients — Primary

Yeast

1 pkg — Lallemand (LalBrew) Munich Classic 83%

Fermentation

Primary — 20 °C14 days

1 Beğeni

Önce maltla başlayalım;
bu stil için genellikle %50 pilsner, %25 buğday maltı ve %25 ham buğday kullanılıyor.
Şerbetçiotu olarak genellikle saaz, EKG ve düşük alfa asitli Alman otları tercih ediliyor.
Maya bu stil için oldukça önemli. WY 3944, WLP 400, MJ M21, Lalemand wit gibi.
Bu stil için önerilen portakal kabuğu 20 litre için yaklaşık 60 gr, kişniş ise 30 gr civarında. Daha az daha fazla kullanmak sizin elinizde. Genellikle son 5 dk da ekleniyor.
Kayısıyı bahçedeki kayısıları dondurucuya atmak suretiyle dondurulmuş olarak fermentere eklemiştim. Püre haline getirmedim çünkü süzmesi çok zahmetli oluyor. Yalnız stil white ipa idi. Hatta linkini de paylaşayım;

Bence 70 derecede mayşeleme yerine duruma göre tadına bakıp laktaz eklenebilir. Zaten kayısı oldukça tatlı hissettiriyor. İmkan varsa şeftali püresi de eklenebilir.
Benim görüşlerim bunlar.

4 Beğeni

Bu mayayla wittbier olmaz, klasik weissbier veyahefeweisen yapabilirsin decoctionla beraber , ben olsam kayısıyı püre olarak kullanmazdım bir kere yaptım gerçekten süzmek eziyet, hem kaybatma sonu hem de secınder fermentayonda kullanırım

2 Beğeni

Abi bir şey sormak istiyorum. Bu stil dediğin 24A Witbier mi yoksa Blanc için mi söylüyorsun Benim reçetem bu stilin dışına çıkıyorsa neden Brewfather %93 stile uygunluk veriyor? Bunu anlayamadım.

Ayrıca fark etmişsimdir ben fermente olabilir kategorisine kayısıyı ekledim(tabi ne kadar alkol gelir oradan bilmiyorum).

Ayrıca witbier demek için illa bjcp ye uymak mı demek?

Abi kayısılar aslında püre değil. Metrodan aldım. Kayısı konserve. 4.5kg. Süzme ağırlığı 2500kg diyor. Bütün olarak koyarsam maya şekere ulaşamaz diye düşündüm. Hem fermzillaya açmakla uğraşmamak hemde şekerin tamamını maya tüketebilirsin diye püre yapıp kaynatmanın son 10dksında ekleyecektim.

Ben kaynatmadan konserveyi açıp direk mayşeye kayısılar ile boşaltsam mayalar yine şekeri yer mi kayısıların içindeki?

İkisi aynı stil zaten.

Brewfather ın yüzde olarak stile uyumluluğu nasıl tespit ettiğini bilmiyorum ama kullandığın maltlar ve maya stile uygun değil diye düşünüyorum.

Ben de öyle düşündüm. Fermente olunca tatlılık azalır diye düşünüyorsan meyvedeki şekeri tam olarak tüketemiyor bira mayalarının çoğu.

Yani evet, witbier dediğin 24 A şeklinde belirtilmiş. Ama sıkı sıkıya bağlı kalmayabilirsin, kayısı aromalı buğday birası olur. Onun için bjcp içinde 29 ve 30 un altında seçenekler var. Ama dersen ki ben 1664 klonu yapmaya çalışıyorum, o zaman o 24A ya giriyor. Sonuçta kararı verecek olan sensin :wink:

2 Beğeni

Yorumun çok açıklayıcı oldu abi teşekkürler. Uygun mayayı alacağın. Biraburada dan aldığım maya ile alman buğday yapacağım. Konuya daha hakimim artık. Alman buğday belçika buğday bu konuyu anladım biraz. Olm eğitim şart.

2 Beğeni

Ben yeni başladığımda Boğaç “pas” demişti. :wink:
Yalnız unutma, Belgian Wit’in alameti farikası ham buğdaydır.

3 Beğeni

Ayrıca kişniş ve portakal kabuğu gibi daha esnek baharat konusunda. Ama almanlar değil.

1 Beğeni

Almanlar çoğu şeyde olduğu gibi bunda da katılar. Bir kere maltlanmamış tahıl kullanmıyorlar. Alman buğdayları ve Belçika buğdayları birbitlerine hiç benzemiyor.

2 Beğeni

Mesaj alındı. 20 karakter.

1 Beğeni

Bende birşey sorsam; 1664 blanc benzeri yapmak için marketten kayısı suyu bulup alıp şıra kaynarken kullansak olmaz mı? Buğday maltı, şerbeçiotu, kişniş, maya, portakal kabuğu, sıcaklık vb. mümkün olduğunca uymaya çalışsak?? Hiç mi benzemez, kötü mü olur yada ayıp mı olur stile ?

Denemek lazım. Ev biracılığının güzelliği de burada işte.
:slight_smile:

Kendileri yapınca ayıp olmuyor da sizinki mi ayıp olacak? Yalnız kayısı ve şeftali suyu bulmanız zor, genellikle nektar bulunuyor.

2 Beğeni

Hedef konservedeki şekerin sindirilmesinden ziyade kayısı aromasının geçmesi olduğu için çok da önemli değil, fermentasyon sonunda ikinci kovaya dökersin, aktarırsın oraya 1-2 hafta beklersin bitti gitti😉

2 Beğeni

Ne dersiniz arkadaşlar şöyle yazın sıcaklarda serinletici bir dark lager nasıl olur?

2 Beğeni