Şaraplık Üzümden Kültür Mayasıyla Adım Adım Şarap Yapımı

Evet öyle bir şey var diye bende okudum ama burada ortamda pms yok.

2021 Kilis Karası :wink:

19 Beğeni

Vinomarket şarap kitlerini deneyen var mı?
Tavsiye eder misiniz…

Bir ara kötü olduğu yönünde yazılmıştı sanki önceki forumda.

1 Beğeni

Şarapta kit işi bir hayli zor. Daha önce getirdikleri ithal kitler bile rezaletti. Bunları kendileri üretiyor. %100 üzümden olduğuna ihtimal vermiyorum, dolayısıyla başarılı olma ihtimali bir hayli düşük bence.

3 Beğeni

3gönderiler yeni bir konuya bölündü: Bağdan Şişeye Şarap

Benim 2021’de kurduğum şarapta biraz fazla üzüm tadı var. Akşam teyze ile birer bardak tadına baktık da, teyze doğrudan ÇİĞ olarak tanımladı. Bana asidi de olması gerekenden bir tık fazla gibi geliyor.

Şarap yaptığım hafta havalar biraz serin gitti ve yavaş fermente oldu. Hatırladığım kadarıyla kabukları 10’uncu günde süzmüştüm. İlk aktarmayı biraz geç yaptım, 1,5 ay gibi bir süre geçmişti. Sıkıntı kabuklarla 10 gün beklemesi mi acaba?

Biraz daha detay vereyim: üzümü öküzgözü ve kültür mayası kullandım. Bundan başka bir işlem yada kayda değer detay yok.

5-6 aylık şarabın bu kadar çiğ olması normal mi?

2020’de yaptığım şarap ise tam tersi, sıcak havaya denk geldi ve çok sek bir şarap oldu. Geçen seneki şarabı yeni şarapla karıştırarak içmeye başladım.

Öküzgözü zaten asitli bir üzüm çeşididir ve 6 ay şarap işin kısa bir süredir. Tanen tadının yuvarlanması için vakit gereklidir

2 Beğeni

Tanen tadını tam olarak nasıl tanımlarsınız? Yani bira için de kullanılan bir terim ama tam olarak ne olduğunu kestiremiyorum.

Kabuk tadı tanımı daha doğru aslında. Üzüm kabuğunun hafif acımtırak “kekremsi” bitter tadı

3 Beğeni

Tanımlamanız tam olarak uyuyor. Kabuk tadı, öküzgözü asit oranının yüksek olması, vs…

Ben de bir yandan biraz okudum da, tanenli şaraplar iyi olgunlaşıyormuş. O zaman yapılacak birşey yok, bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Yalnız, bu yaşıma kadar kimse bana şu tanen tadıdır diye bir tanımla yapmadığından ben tanen tadını izole etmekte zorlanıyorum. Ne olduğunu anladığımı sanıyorum, şaraptaki kekremsi tat, bitterness.

Cevabınız için teşekkürler.

2 Beğeni

Her tanenli şarap yıllandırmaya uygun demek değil tabiki de. Bazen presleme sürecinde yapılan hatalar da tanen miktarını arttırabiliyor.

1 Beğeni

Bahsettiğiniz tatlar şarabın ilk aktarımını çok geç yapmanızdan kaynaklanıyor muhtemelen. Sıkımdan sonra çöken ilk tortudan olabildiğince çabuk ayrılması öneriliyor genel anlamda.

1 Beğeni

Esasında bu ihtimali ben de düşündüm ve o yüzden de bahsettim.

Peki bekleyince düzelir mi?

1 Beğeni

Korkarım çok net bir yanıt veremiyorum buna çünkü sorunun ne olabileceğini konuşuyoruz ancak. Ayrıca yine korkarım ki benim benzer bir deneyimim yok. Öte yandan, şarapta da birada pek çok köşeli tadın zamanla törpülendiğini biliyoruz. Bence zamanla daha iyi olur ama sadece bir tahmin bu.

1 Beğeni

Nihayetine erdiler sonunda.

24 Beğeni

Çok güzel olmuş :+1:

Yukarıda da yazdım da. Dün şarabımı kontrol ettim… Hala çok yoğun üzüm tadı var ama sanki bahsettiğim asitlik azalmış ve içimi bir tık daha iyi.

Sanırım şarabın karakteri öyle olacak.

2 Beğeni

Bu yıl Merlot üzümünden yaptığım Rose şarapta çürük yumurta kokusu olan h2s problemiyle karşılaştım. Normalde bu koku üzüm kaynaklı mineral eksikliği nedeniyle fermantasyon aşamasında oluşuyor. Bunu önlemek için bol miktarda maya besini kullanmak gerekli. Aynı süreci uyguladığım diğer şaraplarımda hatta aynı bağdan alınmış üzümle aynı süreci uyguladığımız arkadaşımın şarabında herhangi bir problem yok, ama ilginç bir şekilde bu şarapta problem var.

Fermantasyon aşamasında bu durumla karşılaşıldığında oksidasyona karşı koruma amacıyla pms ekleyerek normalde yapılmayan havalandırarak aktarma yapılması gerekiyor. Bunu birkaç defa yaptığınızda şişeleme aşamasına gelindiğinde koku tamamen gitmiş oluyor. Bu yıl biraz aceleye geldiği için tadım yapmadan şişeledim ve sonra iki şişeyi açıp baktığimda içilemeyecek seviyede olduğunu gördüm.

Mecburen şişelerin tamamını açıp pms ekleyerek damacanaya alıp havalandırmaya çalıştım ve birkaç gün bekledim. Ancak malesef koku eser miktarda azalmış olsada hala yerindeydi. Son çare bakır ile temas kaldı. Yurtdışın da bu amaç için Bakır sülfür (copper sulphite) tabletleri bulunuyormuş ve bu şaraba fining agent olarak eklenerek istenmeyen kokulardan arınmayı sağlıyormuş. Diğer ve eski bir yöntem ise şarabı bakır ile temas ettirmek. Bu şekilde şarap içindeki sülfür bakırla temas ederek kokusuz olan Bakır sülfüre dönüşüyor ve şaraptaki kokunun nedeni olan h2s deki sülfür ortadan kalkıyor.

Denemek için 1 mt bakır boru alıp içinden kaynar su + pms geçirdikten sonra şarabı 4 5 defa aktardım. 3.aktarımdan sonra koku %90 gitmişti ama birkaç defa daha denedim, sorun çözülmüş gibi duruyor.

14 Beğeni

Bu kadar emekle yapılan şarabın birtakım sorunlar taşıması can sıkıcı tabii ki.
Çözüme ulaştıysan ne mutlu sana…

3 Beğeni

Umarım bizde küçük ölçekli hobimizde bu sorun ile hiç karşılaşmayız, ama karşılaşırsak da bir çözümü olduğunu duymak güzel oldu, teşekkürler bilgi için :+1:

5 Beğeni