Sohbet Muhabbet

https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g294472-d8178411-Reviews-Ambar-Belgrade.html?m=19905

Nehrin kenarında, biz fix menü şeklinde gitmiştik, devamlı mezeler geliyor çeşit çeşit, sen dur diyene kadar, haricen içtiğin içki ücretli şeklindeydi, memnun kalmıştık, rezervasyon gerekiyor

2 Beğeni

Tuna kenarı olmasınana gerek yok dersen Skadarska caddesinde iyi restoranlar var. Trafiğe kapalı cadde. Bu tarihte emim değilim ama yine de rezervasyon gerekebilir. Lovac’a gidip yemeklerini çok beğenen arkadaşlarım da olmuştu.

4 Beğeni
Çok danke tekrar.
1 Beğeni

Pagos balığı (biraz pahalıdır ama tavsiye ederim)
Kuzu ( uzunca odun ateşinde pişiren birkaç mekan vardı çok oldu isimlerini hatırlamıyorum.) her zaman tavsiyemdir.

2 Beğeni

Teşekkürler önerileriniz için.

Lagos yazmak istedin zannımca

1 Beğeni

Lagos un nehir versiyonu diyebiliriz. Pagos nadir bulunan tatlı su balığıdır. Türkiye 'de yok. Rusya ve Sırbistan 'da görmüştüm. Rusya’da ki boyu 30cm civarında idi fakat 50cm civarında Sırbistan 'da bulmuştum. Çok lezzetli. Az kılçıklı bir balık. Sadece omurga kılçığı var desek yeridir.

2 Beğeni

Şu olayın sonucunu ve yaşadıklarımı yazayım;

Fıçıyı 3 gün dışarıda tuttum tamamen çözüldü. Beklediğim kadar gaz fazlası oluşmadı, valf üzerinden 2 kez boşalttım zaten gaz kalmadı içinde. Sanırım fazla gazlanmaya zamanı olmadan donmuş. Zaten 11 PSI civarına ayarlamıştım regülatörü. Sonra sarsmadan dolaba aldım tekrar, ertesi gün deneme yaptım. Tahmin etmiştim ama bu kadarını beklemiyordum, tamamen çözülmüş olmasına rağmen alkol ve koyu maltlardan gelen kısım fıçının dibine toplanmış, fazlaca alkollü bir bardak doldumuş oldum :slight_smile: ne yazıkki içemedim tamamnını çünkü hem çok alkollü ve koyu maltların baskın tadı vardı. Sonrasında çıkardım fıçıyı güzelce çalkaladım, geri dolaba aldım.5-6 gün bekledikten sonra bir bardak daha aldım ve biraz bulanıklık ve gaz azılığı dışında herşey normal. Gazı biraz daha arttırıp beklemeye aldım, bulanıklıkta bu süreçte geçecektir.

13 Beğeni

Tüm birasever dostların yeni yılını kutlar bol mayalı bir yıl dilerim :slight_smile:

15 Beğeni

Ne zamandır aklıma takılan bir konu; kullandığımız sıcaklık sensörleri ya da ölçerleri ne kadar güvenilirdir acaba?
Mayseleme sırasında 1-2 derecenin oluşturacağı farklılığa teorik hassasiyet gösterirken bu cihazları en azindan gerçekten kalibre edilmiş bir cihaz ile kıyaslamadan kullanmak ne kadar doğru?
Aşağıda eldeki bir takım sensörler ve ölçerler ile yaptığım gözlem mevcut

7 Beğeni

yine bira yapmamak için bahaneler…

3 Beğeni

Eğri cetvelden doğru çıkmaz ki :slight_smile:

3 Beğeni

İki noktayı birleştiren çizgiye doğru denir.

2 Beğeni

Cetvelin eğrisiyle doğrusuyla uğraşmazsan hepsi doğru olur. Bira yapmak lazım :wink:

2 Beğeni

Bu korkunç değil mi ya🤔

2 Beğeni

“doğru çizgi çıkmaz” yazacaktım ama "çizgi yazmayı unutmuşum.
Bu arada iki noktayı birleştiren çizgiye doğru parçası denir :wink: ve iki noktadan sadece bir doğru geçer :slight_smile:

3 Beğeni

Merak ettiğimiz senin bira yapıp yapmayacağın. Bundan sonraki buluşmaya eli boş gelemezsin.

4 Beğeni

Bu belirsizlik içinde çay bile yapılmaz ama.

Eskiden olsa @Gulendam benim biraları getiriyordu buluşmalara, artık ondan da hayır yok :slight_smile:

4 Beğeni
3 Beğeni

Teğet olarak mı tam ortasından mı? Noktanın çapı da önemli değil mi?

2 Beğeni