Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Damak tadına göre değişebilecek bir şey bu. Ben 25 litreye 300 gram kullandım daha önce, ekstra ekstra tatlı olmamıştı.

Reçetede 500gr laktoz var. Aslında Milky Stout bi reçete ama malum sebeplerden dolayı kaynatma sürecinde ve sonrasında katamadım. Ben 4 farklı ölçüde laktozu katıp öyle şişeleme yapayım. Sonuçları reçete ile birlikte daha sonra paylaşırım. Cevaplar için teşekkür ederim.

3 Beğeni

Arkadaşlar merhaba.

Elimde yazdan püre haline getirdiğim ve en az 3 aydır buzlukta bekleyen vişne püresi var. Bu püreyi fermzilladaki biraya aktaracağım ancak herhangi bir bulaşma olsun istemiyorum. 3 aydır buzlukta olduğu için tüm bakteriler, vahşi maya falan ölmüş müdür? Pms kullanmalı mıyım? Ne kadar kullanmalıyım? Kaynatıp sonra soğutup eklesem daha mı iyi?

Püre halindeki meyveye PMS ne kadar etki eder şüpheliyim. Ben buzluktaki vişneleri tencereye alıp bi 5 dk kaynatır sonra soğuyunca eklerdim.

1 Beğeni

Lallemand London Ale mayasını kullanan oldu mu? Sitesinde attenuation 65-72 gösteriyor. Belirtildiği gibi max. 72 de mi bitti, yoksa 75,76 ya çıkma durumu oluyor mu? Deneyimleyen oldu mu?

1 Beğeni

Şu denememde fg 1015 görünürken 1010 ile bitmişti.

2 Beğeni

Kullanacağım reçete de üst sınırda görünüyordu. Bu bilgi iyi oldu. Sağ olasın.

2 Beğeni

Hitit malttan takriben 1 yıldır malt almıyorum. Son zamanlarda alan var mı? Bu konudaki deneyimini paylaşacak olan var mı? Verim nasıl? Aromalar nasıl? Eskisi gibi düşük mü? Düzeldi mi?

1 Beğeni

Hatay düzelir, Hitit Malt düzelmez.

3 Beğeni

@menegin diyorsa bana ancak onaylamak düşer.

2 Beğeni

Evet. Benim de aradığım cevap bu kadar net zaten. Ya kesin al ya da kesinlikle tekrar alma. Ben bundan 3 yıl önce (bulabilirsem ss alıp yüklerim) söylemiştim. Adamlar özellikle öğütülmüş arpa ile çift çekilmiş toz şekeri karıştırıp yollamıştı. Belki düzelmiştir dedim. İthal Malta devam.

Dünyada yeniden yeşerebilen tek malt!

Bir ev biracısı olarak yorumum bu ürünlerden ancak hayvan yemi olur.

3 Beğeni

Dediğim gibi. Çoğu müşteri kırılmış malt alıyor. Maltı kırıp pudra şeker atıyorlar araya. Beni bıktıran son alışımda torbayı açınca ekşimiş tahıl kokusu geldi. Orada zaten son verdim ama belki kötü yorumlardan düzelmişlerdir dedim. Bir de eklemeyi unuttum… Kötü yorum yapınca hesabımı sildiler. Geçen gün şifreyi unutmuşumdur değiştireyim dedim “öyle bir hesap yoktur” dedi :smile:

1 Beğeni

şeytanın aklına gelmez…

1 Beğeni

Aynen ama anlaması zor olmaz. Malt demlenip kaynamadan şekerli tat vermez. Ben paketi açıp tadına baktım bildiğimiz şekerli tat geldi.

Maltı tek başına yediğinde de şeker tadı gelir :wink:

2 Beğeni

Malt ağıza Hafif bi tatlılık verir ama şeker karıştırılmışsa pudra şekeri bile olsa çok farkedilir

1 Beğeni

Hocam tamam da o denli değil. Kristalize fabrikasyon şekerin tadı belli eder kendini. Yani ben tadına bakar bakmaz anladım. Malttaki tatlılık öyle şerbetimsi bir tatlılık da değil. Daha önce defalarca malt çiğnemişliğim var :smile:

2 Beğeni

Neyse :slight_smile: bence alma Ali, olsun bitsin :wink:

1 Beğeni

Yok almam zaten. En son kediköyden aldım memnun kaldım. Teker teker tüm firmaları deneyeceğim ama malt değirmenim ufak. Onun için öğütülmüş malt satan yer bakıyorum.