Tam Tahıl Biraya Geçiş ve Jet30 Hakkında

Sevgili @BoBo nun bir paylaşımı vardı. Sanırım eski forumda kaldı.
Musluk altına ip ile huni bağlayıp onunda hortuma tutrurmuştu diye hatırlıyorum.
Geçici bir yöntem olarak kullanılabilir.

2 Beğeni

Bugün tahılsız bir demo yaptım. Makine saçma sapan bi yerde su koyvermesin diye. 2 termometre ile sıcaklık kalibrasyonunu yaptım. İlk çalıştırma temizliğini de yaptım. Serpantin borusunun ucunda connectörü görünce hiç aklıma gelmemişti uymayacağı. Haftasonu reçetemi kaynatmayı düşünüyordum ama denizi geçip derede boğulduk :pleading_face:

Giriş hortumunu, elinizde varsa akvaryum pompasına bağlayıp , pompayı da su doldurulmus herhangi bir kaynaga daldirarak alternatif cozum sunayım bende…hatta buz dolu su olursa daha da hızlı soğuma yapilabilir

2 Beğeni

5-10 TL ’ lik bu aparatlar her hırdavatçıda bulunur, en azından bulunması gerekir diyelim.

Foto gösterin, belki sizi anlamamıştır. Kargo parası ödenecek ya da kargo beklenecek bir ürün değil.

1 Beğeni

İki arkadaşın önerileri de doğru ama musluğun fotoğrafını çekip atarsanız daha kolay fikir verilebilir.

1 Beğeni

Bulunduğum yerdeki hırdavatçılarda malesef bulamadım. Armatüre uyanı hortuma, hortuma uyanı armatüre uyduramadık :pleading_face:
Yarın İstanbul’a gidip bauhausa gidip bakıcam, olmadı ordaki hırdavatçılarda ararım.

Armatür şu şekilde

Serpantinin ucundaki aparat ise şöyle

O halde armatüre uyanı alın, hortuma takılı olanı çıkarın, hortumu aparat kullanmadan takın. Problem çözüldü :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Bu epey verimsiz bir yöntemdi @Arizeus

image

Bu daha verimli olmuştu:

image

En sonunda, @Alpayc sayesinde mutfak armatürüne su gelen çıkışa bir T takıp “quick release” ile geçici bir sistem kullanmaya başladım.

3 Beğeni

musluktan degilde buz dolu büyük bir kova dan nasıl yaparız bu işi onu araştırıyorum.evde ne kadar bidon damacana varsa doluyor yinede sogumuyor lavaboya atmak zorunda kalıyorum hortumu.jet 30 un altıdaki gibi bir devir daim pompası lazım sanırım

su önemli

Sobo Akvaryum (sump) Kafa Motoru isminde (sobo wp 4000 mesela) aratırsanız amacınıza uygun kullanıcak bir ürün bulabilirsiniz. Ben yazın bir kovaya koyabildiğim kadar dondurduğum pet şişeleri koyup su ekliyorum ve bu motor yardımı ile kovadaki suyu devirdaim yapıyorum. Ama önce su 50 derecenin alına ininceye kadar bahçe suyunu kullanıyorum, zaten 50 derecelere çabuk iniyor.

1 Beğeni

Ben bundan kullanıyorum, her musluğa uyumlu. Şu an uçmuş fiyatı ama bir defa alacağınız bir ürün

https://www.hepsiburada.com/claber-8583-musluk-adaptoru-koala-arkastra-univers-p-HBV00000I86FL?magaza=AlizeMarin

aynen 50 derece sonrası teşekkürler

Önerileri için herkese teşekkür ederim. Bugün bauhause tan şöyle bir adaptör aldım.

Serpantinden çıkan adaptörü söküp yerine yeni aldığımı taktım ve bataryada denedim, sonuç başarılı

Sonrasında Kadıköyden şöyle bir pompa aldım. Aslında mazot pompası yazıyor ama mini dalgıç pompa diye de satıyorlar. 3 metreye kadar gayet başarılı olduğunu söylediler. 12v 2 amper bir adaptörle çalışıyor. Evde denedim o da gayet başarılı.

Şu zamanda hele ki barajlardaki su seviyesi %10-15 lere düşmüşken şaldır şaldır saatlerce suyu boşa akıtmaya vicdanım elvermedi. Büyükçe bir kovanın içine bol miktarda buz kasedi ve buz atarak suyu pompayla serpantinden devirdaim ettirerek soğutma yapmayı planlıyorum.
Ayrıca bir adet akvaryum termometresi ve ona uygun hava kilidi de aldım. Kovanın içindeki sıcaklığı kontrol etmek için.
Umarım herşey yolunda gider.
Teşekkürler…

3 Beğeni

3 metre head çok düşük kalmış bence. Keşke sobo alsaydınız.
Buz ile soğutmada ise siz yukarıda yazıldığı gibi önce 40/50C derecelere indikten sonra kapalı sistem soğutmaya geçin.

3m mesafe değil yükseklik. Bence yeterli gibi eğim azaldıkça performans yükseliyor. Yarın tam bir deneme yapıp durumu paylaşırım.

Dakikada aktardığı sıvı miktarı düşük geldi bana, 20 litre yazıyor, benim kullandığım sobo 35w ve saatte 2500 litre (sanırım dakikada 41 litre) aktarıyor. Bana göre bendekinin gücü serpantinden aktarmaya ucu ucuna yetiyor. Eğer gücü yeterli gelir ise fiyatı ile iyi bir alternatif olabilir, herhalde bu ürün Sobo’lara göre daha ekonomiktir.

2 Beğeni

Merhaba…
Az önce denedim. Serpantin bağlı değilken ki akış ile serpantin bağlandığındaki akış hızı arasında yarı yarıya fark var malesef. Bir şekilde serpantinden suyu çeviriyor ama düşük hızda. Soru şu o zaman, her halükarda iş görür mü kapalı sistem soğutmada yoksa nurtopu gibi hayırsız bir pompam mı oldu?? :sunglasses::sunglasses:

Bence denemekte fayda var. Buzlu su dolu kovanın altına bi tabure gibi yükseklik yapacak bir şey koyarsanız daha iyi olur.

1 Beğeni