Ev Birası Tadım Notları

Böyle bir imkan varsa ben de son 3-4 biramı göndermek isterim. Tabii çok iddialı biralarım yok. Fakat daha iyi bira yolunda her eleştiri-katkı değerli.

1 Beğeni

Bizim görüşme vaktimiz gelmiş artık :grinning:

1 Beğeni

Tam tahıl @ugurayan , reçetesi şuradahttps://craftbeertr.com/t/recetem-olur-musun/165/800?u=recai

1 Beğeni

Böyle tekliflere kim hayır diyebilir ki

2 Beğeni

Şu an babama geldik İstanbul’dayım, muhtemelen önümüzdeki hafta perşembe-cuma tadımı yapabileceğim, sabırsızlıkla bekliyorum,iade-i ziyaret hesabı kargoyu da hafta başı çıkartacağım karşılıklı biraları yorumlamak çok keyifli bir şey bu hobideki

3 Beğeni

Merhaba, bugün Durul hocamın gönderdiği biralar hakkında birkaç kelam etmek isterim. Bana iki ayrı tür bira yolladı. Birisi “Piwo grodziskie” bir diğeri “scottish heavy” . Ek olarak fotoğraflarını ekliyorum. Genel olarak baktığımızda benim bira yorumlama yetkinliğimin çok olmadığının kabulünü en başta yapmalıyım. Çünkü bugüne kadar iki türünde daha önce ticarisini ya da ev yapımını tüketmedim. O nedenle BJCP üzerinden okuduğum şekliyle ve genel “bira” keyfi bağlamında inceleyebileceğim. Ayrıca iki türü de tattıktan sonra benim damak tadıma uymadığını ayrıca belirtmem gerekiyor ki bunda yüzde %4 ü bulmayan ABV kesinlikle etkili fakat "daha sert :slight_smile: " eleştirim de var.

İkisini de forumda @Durul hocamın paylaştığı reçetelerle eşleştirdim ki tahmin ettiğim bu biralar bana gelenlerle aynı eğer yanlışım varsa düzeltebilir. İlgili reçeteler; Scottish Heavy, Piwo Grodziskie.

Piwo Grodziskie;

BJCP’den okuduğuma göre yüksek karbonizasyon hatta şampanya misali bir karbonizasyon olması gerektiği yazıyordu. Fakat benim biram çok ama çok az gazlıydı. Gazı kaçmış kola gibiydi diyebilirim gazlanması. Onun dışında içer içmez doğrudan içtiğim buğday biraları aklıma geldi ama bu tam anlamıyla bir buğday birası değildi. İsli bir tat aldım!.

Öncesinde referans olmaması için BJCP ve reçete okumadım fakat tadımdan sonra BJCP’den okuduğum ve hocamın paylaştığı reçetede isli buğday maltından yapıldığını öğrendim bu nedenle tadım notunun eşleştiğini düşünüyorum. Ayrıca tamamen kişisel tahminim 2.8 gibi bir alkol oranını dengeleme isteği karbonizasyonla da çok alakalı. Bu nedenle bu biranın orijinalinde yüksek karbondioksitle sunulmasını anlayabiliyorum. Çünkü o alkol hafifliğini dengeleyecek boğazı zorlayacak bir şey lazım ve en kolay seçeneklerden birisi sanırım karbondioksit baskısı. IBU konusunda bir şey diyemem, dengeli geldi IBU yu kişisel olarak şu aşamada acı veya değil diye değerlendirebilirim, acı bir bira değildi her yudumumda is tadı ve buğday birası tadı aldım. Şerbetçiotu aroması varsa da onu keşfedecek damak tadına sahip olmayabilirim yani herhangi bir şot aroması baskınlığı tatmadım.

Nitekim bu biranın bence handikabı tamamıyla gazsız gelmesiydi ve bu yüzden hepsini tüketemedim. :(. Durul hocamın fıçı sistemi kullandığını tahmin ediyorum, muhtemelen şişelerken bir sorun oldu. Ama gazlı tükettiğimi varsaydığımda genel olarak rahat içimli isli bir buğday birasıydı ve yanında stick kuru et tüketme istediği uyandırdı. Muhtemelen mezeli tüketilmesi çok daha keyiflidir o yüzden. Tam keyif adamı işi olmuş. Bu da bana pek uymuyor, bu da şu anlamda; bira yanında meze tüketen birisi değilim.

Scottish Heavy;

Bu birayla ilgili ilk aklıma gelen şey şuydu; koyu bir bira hmm sert bir tat alacağım zaten adı da heavy scottish :slight_smile: ama ilk yudumda !aklımdaki! türe göre düşük graviteye, kuru bitişe sahip olduğunu ve tadım anlamında da sert olmadığını fark ettim ve bu beni şaşırttı. Açar açmaz bira taşma yaptı bir kısmı yere döküldü bu da fazla gazlı gibiydi o yüzden ama bardakta gayet yerine oturdu. Tadım notu olarak da ilk tat bana göre kesinlikle damla sakızı tadıydı ki okuma yapmadan önce kesinlikle ilişkili bir şey olabileceğini düşünmüştüm. Sonradan reçeteyi okuyup olmadığını gördüm ki alkol oranını da görünce yok artık dedim zaten.

Aklımda siyaha çalan ama bu kadar hafif bir bira üretilebileceği düşüncesi hiç yoktu. Ayrıca hafif isli tat bundan da aldım fakat bu isli tadın daha sonra mayadan geldiğini de öğrenmiş oldum, buna da ayrıca şaşırdım. Eğer kısaca yorumlarsam malt tadı yine daha baskın güzel bir stout’u andırdı benim için. Fakat kavruk malt tadındansa buğday-damla sakızı-is tatlarını aldım. Buradaki buğdayın bir önceki tadımımdan geçmiş olabileceğine de ihtimal bırakıyorum. Eğer sorular olursa keyifle yanıtlarım ama şu anki yetkinliğimle bu yorumları yapabiliyorum maalesef :frowning: . Ek yapmak istersem eklerim ayrıca. Çok teşekkür ederim, ilk defa aranızdan birisinin birasını içmiş oldum benim için keyifli bir aktivite oldu. Saygılar…


12 Beğeni

Hocam hem ben anlamam yorum işinden demişsin hem de öyle bir yorumlamışsın ki pes yani. Afiyet olsun🍻

7 Beğeni

Afiyet olsun. Bana gönderdiği ilk biralarda stili de söylememişti ve kör tadım yapmıştım. :beers:

2 Beğeni

Piwo 1028 -1012 şeklindeydi stilde alt değer og için 1028 fg için de üst değer 1012 aslında ama abv stile göre düşük kaldı tabi, aslında bendeki şişeler gayet gazlı belki böyle bir iki şişede problem olmuş olabilir cuma akşamı açrom bi tane, scttish heavy de alkol piwonun tersi 4.6 onda da og 1041 iken malesef fg 1006 ya düştü maya kaynaklı muhtemelen, yine denerim açtığım şişelerde köpürmeyle karşılaşmaxım cuma tekrar bi denerim, afiyetler, anladığım yükaek alkollü biralar seviyorsun bi daha onlardan gönderirim

5 Beğeni

@augurs bana gönderdiğin cider bu akşam nanaykentte dubleks konumuna geçti.
Gerçeği böyle mi emin değilim tabii ki ama bugüne kadar içtiğim en güzel, en aromatik cider bu.
Köpük sıfır ama gazlanma var.
Çok güzel meyve aromaları var.
Bayıldım, çok sevdim.
Ne yazık ki fotoğraf çekebileceğim bir aşamada tatmadım.
Reçete var mı forumda?
Amanın çok güzel.

5 Beğeni


Yaptığım ikinci kölsch bir öncekiyle aynı reçete. Ben yaptığım için bir şey diyemiyorum. Ama önceki düşüncelerim geçerli :).

12 Beğeni

Önceki düşüncelerini bir bilsem :slight_smile:

3 Beğeni

Çok beğenmemişti diye hatırlıyorum. Ama çok beğenmediği “aynı” reçeteyi tekrar yapmasını anlamadım ben. :slight_smile:

4 Beğeni

:smiley: Doğru hatırlıyorsun. Fakat maya dolabım hazır kölsch sıcaklığında diye bir tane daha araya sıkıştırmak niyetiyle tatmadan yapıp koymuş idim. Şişelemede biraz gönülsüz kalınca baya bekledi. Sonuçta iyi bira lıkır lıkır gidiyor. İnsan hobide vakit geçirince kurtlanıyor, mis gibi bira iç işte :joy:.

4 Beğeni

@augurs orval klon
Pek de klon olmamış baya baya olmuş bu,hazy bir görünüm var ,doğal olarak kalıcı olmayan bir head retantion, renk koyu sarı, narenciye kokuları geliyor, ama tabi brettten gelen o funky aromalar ve tatlar, bence harika olmuş, ellerine sağlık


12 Beğeni

@augurs un hitit rauch birası.


E bu çok güzel. Başta buğday tabanlı diye düşündüm. Kendisi çok umutsuz yorumlar yapınca ben de öyle açtım. Açıkçası beni yanılttı. Buram buram is kokuyor ve çok lezzetli.

Köpük sonuna kadar devam etti, hatta olumsuz yorumlara nazire yaparcasına dantelini de ördü.
Eline sağlık, çok beğendim. :beers:
Bence 3 şişe sakla derim :wink:

8 Beğeni

Bana bunu içersen iki elim yakanda olur demişti…
Gıda beklemez dedim, saçmalama dedi.
Demek iş kimin içtiğine göre de değişiyor.

3 Beğeni

Piwo grodziskie diye mi düşünmüşsün galiba, rauschbierde buğday yok ki, :smile: şu isli arpayı bulsak da lichteshtainer yapsak , bu arada ben de yapmıştım bu birayı, schenkerla içip çok beğenince, buram buram barbekü , is kokuları geliyordu, benim yaptığımda fg 1014 bitmesine rağmen ben bi tık daha tatlı bitsin istemiştim, bi daha yapsam 1015-1016 ya ayarlarım muhtemelen, 5 hafta da lagerleniştim, çok güzel stil.

3 Beğeni

Fermanterden kovaya ve en son şişelemeden hemen önce tattığımda bana çok aşırı acı olacak izlenimi vermişti, maya s-23 kullandım, şişelemeden önce de 3 hafta 2-3 derecede bekledi, FG’de 1016 oldu, belki bu bekleme de tada olumlu olmuştur. Üstatlar beğeniyor ise ne mutlu bana :slight_smile:

4 Beğeni

@augurs un 3T si :slight_smile: onun deyimiyle üç tahıllı, aslında Tripel Karmeliet.
Bardağa doldururken köpük gayet iyiydi, fakat fotoğraf çekene kadar söndü. Gazlılık düşük, alkol koksunda ve tadında hissediliyor. Tat güzel, portakal likörünü andırıyor. Bu birayı yaparken bir takım aksilikler yaşandı diye hatırlıyorum. Makinenin dibi mi tutmuştu, sanırım öyle bir şeydi. Fakat yanık tadı gibi olumsuz tat almadım.
Mead e benzettim biraz.
Eline sağlık :beers:

6 Beğeni