Ev Birası Tadım Notları

Damak tadı iyi olan arkadaşlardan hissettiği tatlar ile ilgili yorum almak beni her zaman şaşırtıyor, bende olmayan bir özellik hala eğitmeye uğraşıyorum ama olmuyor :slight_smile: Tuz konusunda sana katılıyorum, biraya sanırım stiilne göre değişik bir lezzet veriyor, bende sevdim, çok eskinden kit zamanı yaptığım sasion biralarını sevmediğim için sonradan yapmaya girişmemiştirm, kendime biraz daha bu türde şans tanıyacağım gibi. Senin hissettiğin sumak tadını ben bir türlü alamıyorum, ne almam gerektiği konusunu belki bilmiyorum, bir sonrakine 70-90 gr civarında ekleyip gittiği yere gitsin gibi bir düşüncem var, Vişne belki çok az daha arttabilir gibi, ön planda olmasa daha iyi sanırım. Bu birayı bir kaç kez daha yapıp neler olacak görmek istiyorum açıkçası.

5 Beğeni

Şu başlıkta yapmış olduğum German Pils.

https://craftbeertr.com/t/ufukp-german-pils-5d/3073?u=ufukp

Kaynama günü bir takım sorunlar nedeniyle alkol oranı stilin üstünde kaldı ve alkol bir tık hissediliyor.
Malt yoğunluğu fazla olan bir bira oldu, “crispy” dedikleri kısım bu birada biraz eksik kaldı ama novalager maya gerçekten hakkını veren bir maya bence.
Hafif tatlımsı bir bitişi var yanlış hatırlamıyorsam 1011 gibi bitmişti.
Acılık olması gerektiği gibi. Aroma otu pek hissedilmiyor. Zaten olmasını da beklemiyordum.
Çok da sevmesemde yeni tarif Efes’e benzer bir bira oldu. Zaten bu birayı içtikten sonra kendimce dedim ki “Eski pirinçli Efes benzeri bira yapmalıyım” :slight_smile:
Berraklık için kappa karagenan sağolsun
Bu haliyle sanki munich helles e daha yakın oldu gibi.
Nihayetinde kışın soğuk havada 8-9 °C servis sıcaklığıyla iyi içilir bir bira oldu. :beers: :beer:

7 Beğeni

dın dın dın dın dın dın

:shark: :shark: :shark:

Bunun ne kadar doğru olduğuna ya da gerçekten bilgi ve deneyim sahibi arkadaşlar haricinde ne kadar yerinde olabileceğine çok da emin değilim. Son derece subjektif ve pek çok koşul doğrultusunda büyük farklılıklar yaşanabilecek bir şey tadım yapmak bence.

Bütün bunları da göz önünde bulundurarak, teşekkürler çok. :hugs: :people_hugging:

Bu gecenin ev birası tadım notları sevgili @menegin’in gönderdiği Maibock’a dair.

Öncelikle tüm samimiyetimle ifade etmem gerekir ki şu an içerisinde bulunduğum ruh hali (!) ile bira tadımı yapmak hiç de adil değil. Ama ne yazık ki, bir ölümlü olarak, ben de kendi defolarıma sahibim ve sevgili dostumu tanıdığım için ne yazık ki çok da umurumda değil.

Maibock dediğimiz zaman aklımıza “benim bockum” gibi bir ifade gelmesin. Orada geçen “mai” may, yani mayıs anlamında. İsimden gelen bu zorlama nedeniyle hemen tatmam şarttı ve ben de bu doğrultuda hareket ettim.

Bu sevgili arkadaşım bu akşamki konuşmamda bu birayı henüz tatmadığını ve çok merak ettiğini söyledi. Arkadaşım hiç merak etme, ilk uygun zamanda aç iç, seni çok güzel bir şey bekliyor.

Gazlılığı yerinde, damakta ve genizde hissediliyor. Köpüğü kalıcı, dantel kısmında çok da yeterli olmamasına rağmen son yuduma kadar bana eşlik etti.

Buğulu bir görünüme sahip ama dert değil bu, daha önce de müteadit defalar ifade ettiğim üzere.

Şerbetçiotu kullanıldı mı bilmiyorum (!) ama varsa da çok yoğun değil.

Maltsı, orta gövdeli, içimi rahat.

Ben büyük keyif içerisinde tükettim, eline geçenleri şanslı olarak görüyorum.

@menegin kardeşimizi güzel biraları ile anıyorum hep; zaman zaman fazla inatçı ve belki de zor bir insan olsa da sevgimizi hak ediyor (bira hakkında daha fazla saçmalayamadığım için konuyu saptırmaya çalışıyorum bu noktada).

Neyse, artık güne nokta koyma zamanı. İzninizle biraz tıkınıp uykunun şefkatli kollarına bırakayım ben kendimi. @Gulendam’ın yeniden bira yaptığı günleri görmek ümidiyle…

7 Beğeni

Afiyet olsun. Ne diyeyim ki :slight_smile: Adı üstünde, mayıs birası. Bence daha beklemeliydi, ama sanırım ben sebep oldum birazda içmene. 1.5 aylık ve 7.2 alkollü bir biranın bence bu hakkı olmalıydı.
Aslında diğer Bocklara göre Helles Bock da şerbetçiotu daha fazla kullanılıyor ama çok aroma beklentisine girmemek lazım, yoksa o birada 100 gr şerbetçiotu kullanmışım.
Reçetesi burada var.

Bundan sonrakiler için dur deme hakkımı kullanayım, en azından bayramdan sonrasını beklersen sevinirim. Karmeliet i ise unut gitsin :wink:

2 Beğeni

@menegin kardeşimizi güzel biraları ile anıyorum hep; zaman zaman fazla inatçı ve belki de zor bir insan olsa da sevgimizi hak ediyor

Bu kısma katılıyorum. Bi de bize hiç…

4 Beğeni

Buraya, kaynağına kadar geldikten sonra senin için paketlediğim biralar olduğu gibi senin koyduğun dolapta duruyor. Uçakta bagajla uğraşamam, çantam küçük demeseydiniz Cenk Bey, bir çok arkadaşımızdan önce bu biraları tatmış olacaktınız. İşte bu yüzden inatçı, zor ve hatta aksi bir insan olabiliyorum :wink:

2 Beğeni

Yok seni suçlamayız canım. Direkt vururuz.

Yooo, tamamen hür iradem ve hiç de pişman değilim.
Bu arada, sabah 7,2’yi okuduğumda şaşırdım, hiç belli değildi.
Çok teşekkürler bir kez daha.

1; Merhaba bir süredir foruma pek bakamıyorum. Cream Ale Tadımınız için teşekkür ederim. Cream Ale’de marketten alınan Kellogs mısır ezmesi kullanıldı. Ben içerken çoğunlukla onun kokusunu aldım. Daha önce tavuk yemi olarak satılan katkısız mısır ezmesi aldığımda aynı koku onda olmuyordu. Belki aldığınız koku onun kokusudur.

2; Pilsen için açıkçası ne diyeceğimi bilemedim zira 1008 bitişli tam %5 ABV bir biraydı. Özellikle takip ederek doğru ölçümler aldığıma eminim. Tek aklıma gelen şu aşamada şişe şekerinin etkisi oluyor. İkisi için de kokuyu belirtmişsiniz bu kokunun neyden kaynaklanabileceğini bilemiyorum bana içerken normal geliyordu o kadar deneyimli değilim maalesef belki başka iyi yapılmış bir ev pilseni içersem ayırt edebilirim. Saygılar, tekrar teşekkürler.

1 Beğeni

Kullanılan pilsner malt weyermann mıydı, bu arada 5 abv yi 4.5 abv gibi algılıyor olmak iyi birşey bence bir bira için😉, tadım yorumuma ek; şerbetçi otu aromalarını biraz daha hissetmek isterdim bir de acılık kaçtı, 30 dan az hissettim? Bu arada koku hariç iki birayı da beğendiğimi tekrar belirteyim, iki yazlık bira, çıtır çıtır…

2 Beğeni

Hmm pilsener malt diyince şimdi bir ışık yandı. Pilsener weyermann tek malt tek şerbetçiotu. Hallertauer Mittelfrueh 45gr acılık 10gr 10 dakika aroma.
Ama ben bunu 60 dakika kaynattım :slight_smile: . Koku sorunu sanırım bundan kaynaklanıyor.

1 Beğeni

Weyermannsa bence bu değildir, eskiden pilsner malt ağırlıklı reçeteler 90 dk kaynatılıyordu, weyermann ın maltı çok iyi maltlanmış modifiye edilmiş vb olduğu için @ers der ki gerek yok, ama çok az geliyor mudur bilemedim, ben aldım ama az da olsa

1 Beğeni

@Ozerrock un Stoutu
Tam da canım güzel bir stout çekmişler yanlışlıkla açtım bunu(aslında ipa açacaktım)

Rengi köpüğü çok iyi, karbonizasyonu biraz fazla, kavruk maltlar yuvarlanmalı.

Eline sağlık özerim💪

10 Beğeni

İkinci bira @Ozerrock un turunç ipası

Bu da bu ara istediğim ikinci bira çeşidiydi. Hem de Antalya’nın her yeri Turunç olduğu için değerlendirmek istediğim bir tür.

Acılığı oldukça iyi turunç çok yakışmış ama diğer şerbetçiotlarını maskelemiş sanki. Acılık hiç koymadan sadece koku ile nasıl olurdu acaba?

Eline sağlık günümü şenlendirdin

12 Beğeni

@Ozerrock in turunç ipası, ilk şişeyi açtığımda fışkırır gibi oldu ama bardağa koyabildim, hafif buğulu koyu sarı renkte buram buram turunç kokan bir ipa olmuş, yalnız turunçun o beyaz kısmı da girmiş galiba çok bariz bir şekilde tat ve aromaları bastırıyordu negatif olarak, ellerine sağlık sağolasın Özer.

9 Beğeni

@Ozerrock in sakızlı stoutu; mis gibi buram buram kahve gelmesi geektiği gibi geliyordu, gazlanması stile göre yüksekti, sakız aromasını alamadım, base olarak irish stout demişti Özer ama reçetesinde flake veya maltlanmamış arpa yoktu yanlış hatırlamıyorsam, olsa level atlatırdı bu stouta, ellerine sağlık babacan

10 Beğeni

@Ozerrock ve @menegin in grape ale biraları

İkisini de beğendim öncelikle, gazlanma gayet güzeldi, tabiki kalıcı head retantion yoktu, üzümlerden gelen tat, aroma koku gayet güzeldi, efesinkine bin basarlar kıyas kabul etmez, bir tek Engin’in birasındaki (açık renk olan) tüm tat aroma koku ve renk yarım tık daha azdı, ellerinize sağlık.

11 Beğeni

@augurs un 3t birası, bildiğim kadarıyla tripel karmeliet klonu olan bir bira bu;
Böyle düşünüldüğünde renk belgian golden strong ale ayarında yani koyu gazlanma orta-yüksek arası , hafif buğulu, tatlı bitişten dolayı fg yüksekti diye düşündürdü, bana göre harika bir belgian golden strong ale olmuş bu bira.Yapanın ellerine, emeğine sağlık.

11 Beğeni