Ev Birası Tadım Notları

@BoBo ve @magunay abilerim… Sizlerin ufacık memnuniyetinizi kazanabildiysem ne mutlu bana. Sizlerin de tespit ettiği hatalara rağmen denemesi eğlenceli bir biraydı benim için.Denenmemişi denemek her zaman heyecan verici…Yeni denemelere ve yeni biralara diyelim :beers::beers:

6 Beğeni

Bu akşamın ev birası tadım notları sevgili @FAtE’in bugün bıraktığı ve bu akşam tüketmem konusunda ısrar ettiği biraya dair: Barleywine.

Öncelikle şişede sakin olan bu kız özgürlüğüne kavuşunca âdeta vahşi bir at gibi davranmaya başladı. Ciddi bir fışkırma eşliğinde ancak bir kısmını bardağa alabildim.

Siyaha çalan koyu kızıl renk. İnce bir tabaka hâlinde kadehin sonuna dek eşlik eden bir köpük. Orta gövdeli.

Şaşırtıcı olmayan bir biçimde fazla bir şerbetçiotu aroması alamıyorum ama İngiliz otları alttan alta hissettiriyor kendini.

Yüksek alkol önce damakta sonra genizde bir süre sonra da zihinde oyunlar oynamaya başlıyor. Rahatsız edici bir alkol kokusu hissiyatı yok ancak zamanla yüksek alkollü bir bira içiyor olduğunu hissediyor insan.

Yüksek alkollü biralarla pek aram yok benim ama severek tükettim. Barleywine ilk kez tadıyorum ve çok teşekkür ederim dostum. Eline sağlık.

8 Beğeni

Afiyet olsun abi köpürmeyi bu sefer gerçekten anlayamadım.

07.11.2021 kovaya giriş.
21.11.2021 tortudan ayrılış, damacanada dinlendirme.
01.01.2022 fıcıya lagerlemeye alınma.
02.04.2022 şişeleme.

Şişeleme öncesi 146 gün, şişede 77 gün. En son eklediğim az miktardaki taze maya bunu yapmamalı.

1 Beğeni

Artık bilemem.
Tat olarak hiçbir sıkıntısı yoktu ama.

Bu akşamın tadım notları sevgili @augurs’un gönderdiği Cream Ale’a dair.

Öncelikle söylemem lazım, tam da amacına uygun bir yazlık bira olmuş.

Gövde düşük, buğulu, şerbetçiotlarından ferahlık veren bir çiçeksilik geliyor. Acılığı ve gazlılığı düşük ve köpük çok az.

Uyduruyorum denmez de ben hafif bir şeftali aroması da alıyorum.

Gerçekten de çok güzel bir yaz birası olmuş. Bence bu reçete üzerinde çalışmaya devam etmek, gazlılığı ve acılığı biraz artırmak ve bir şekilde daha köpüklü olmasını sağlamak lazım.

Ama şu hâliyle de içimi çok keyifli ve beğendiğim bir bira olmuş.

Eline sağlık sevgili Uğur, çok teşekkür ederim.

Ekleme: Yalancının tekiyim ben. Şeftali olarak adlandırdığım tat muhtemelen mısırdan geliyor. Mısır maltlama üzerinde de çalışmak lazım bence. Hoş, çok hoş.

10 Beğeni

E madem başladık, devam edelim.

Bu akşamın ikinci ev birası tadım notları @augurs’un balkabağı birasına dair.

Öncelikle, @menegin’in söylediği üzere, leziz bir bira olmuş.

Koyu kahverengi, gazlılığı yerinde, orta gövdeli.

Balkabağını alabiliyorum ama bence eklenen baharat kısmı işi biraz bozmuş ve yapay bir aroma katmış. Evet, özellikle de Amerika’da hiç balkabağı kullanmadan, sadece baharatlarla yapanların da çok olduğunu biliyorum ama bence doğru yöntem o değil. Bunu bir daha kaynatırsan baharatı biraz azaltmanı öneririm.

Eline sağlık, bunu da beğendim. Sen yeni biraları göndermeye devam et, elini hiç korkak alıştırma. :slight_smile:

Çok teşekkürler.

10 Beğeni

Güzel yorumlamana teşekkürler :blush:, pilsener’de az miktar mısır eklemek bizim şimdiye kadar hoşumuza gitti, geçen hafta metro market’de iken oldukça hesaplı rakama cornflakes görüp aldım bir sonrakine de öyle denemek istiyorum, bu arada mısır maltlama da gerçekten denenebilir, bir hafta önce arpa malt denememiz oldu ama bir daha arpayı maltlarmıyım diye düşünmem lazım :grinning:

2 Beğeni

Ben size teşekkür ederim, @menegin ve sizin tarifleri okuyunca insan denemek için gaza geliyor, aslında sizlerin yaptığı o kadar çok şeyi denemek istiyorum ki vakit yok onları yapacak hatta içecek. Bu kabak birasını sevdim, sonbahar ve kışın gerçekten iyi gider, kabak başlar başlamaz tekrar kaynatmayı düşünüyorum ve bu sefer senin de yorumladığın gibi hazır kabak bahartı yerine baharatları üşenmeyip tek tek alıp hazırlayacağım, kabak baharını görünce valla üşendim…ama bana o hissettiğin baharatlar neredeyse hiç gelmiyor…Valla yakında güzel bir Buğday birası yaptım, bir de sözüm var güzel bir Agustiner (Munih Helles) yapmam lazım, bu ikisi kargoya üşenmez isem yollarım abi…:slight_smile:

4 Beğeni

Maltlama işi zahmetli, orası kesin ama olmayan ve değer katabileceğini düşündüğümüz bir şey çıkarsa (bkz. mısır) uğraşılır. Sonuç olarak pale malt yapmak ve kilolarca arpayla uğraşmak söz konusu değilse beni listeye yazabilirsiniz. Ah EYT ah!

1 Beğeni

Kargoya üşenenin çocuğu olmaz diyolla…

1 Beğeni

eeee doğru valla çocuk yok., hmmm ama bizim diğer küçükler bunu duymasın, bu gün babalar günü diye bol bol sürünüp bol bol da kucağa geldiler :rofl:

3 Beğeni

Hemen geri aldım saçma sapan yorumumu…

1 Beğeni

Bu akşamın ilk tadımı @augurs’un balkabağı birası. Başka gönderen olmadığı için son tadımı ayrıca. :grin:

Bal kabağı tadını çok altlardan alır gibi oldum. Baharat aroması ise beni çok rahatsız etmedi. Köpüğü gayet kremamsı ve kalıcıydı. İçimi çok keyifli. Hatta içerken acaba abv %7 civarı fln olsa ne kadar gizleyebilir diye düşündüm. Hafiften alkolün o damağı ısırması hissiyatını aradım bir an. Böylelikle kışın içmelik süper bir bira olur gibi geliyor bana.

Eline sağlık. Teşekkürler. Paylaşımcılığının örnek olması dileğiyle :smiley:

9 Beğeni

herkesler birbirine güzel güzel biralar gönderiyor. kimseler bize göndermiyor :slight_smile: şaka bir yana kendi yaptıklarım dışında pek ev birası denemişliğim yok. sizlerin yaptığı biraları denemeyi çok isterim. eğer İzmir’de ikamet eden varsa sahilde de oturup bira eşliğinde sohbet edilebilir :slight_smile: hatta izmir’de olanlarla hep beraber oturursak ne güzel olur :slight_smile:

5 Beğeni

İzmirin neresinde oturuyorsunuz?

1 Beğeni

yeşilyurt / karabağlar’da.

1 Beğeni

Yakınmışız sizinle. Ben de hataydayım.

1 Beğeni

o zaman karantina sahilinde bir plan yapalım yakın zamanda :slight_smile:

1 Beğeni

İyi olurdu ama bira yapamıyorum şubat ayından beri.

1 Beğeni

bu üzdü işte :frowning: bende de kovada henüz. daha buradayız biralar olduğunda otururuz :slight_smile:

1 Beğeni